22_03_29_erdmost_nincskep

Már 623 beazonosított fertőzött

22_03_29_erdmost_nincskep

Már 623 beazonosított fertőzött

623-ra nőtt a beazonosított koronavírus-fertőzöttek, 43-ra a gyógyultak száma. Elhunyt újabb 5 idős, krónikus beteg. Hatósági karanténban 10 668 ember él. A mentők háznál is végeznek mintavételezést, kórházba csak az igazoltan fertőzött, súlyos tünetekkel rendelkező betegek kerülnek.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A koronavirus.gov.hu oldal tájékoztatása szerint jelenleg 10 668 ember él hatósági házi karanténban. Mint írják, honlapjukon ezentúl a hatósági karantén adatokat is közlik, ugyanis a járvány ezen szakaszában már az otthoni karantén a jellemző, nem pedig a kórházi karantén, hiszen kórházba már csak azok az igazolt fertőzöttek kerülnek, akiknek olyan súlyos tünetei vannak, hogy kórházi ellátást igényelnek. 

Az otthoni karantén lehet önkéntes vagy a járványügyi hatóság által elrendelt, ez utóbbi a hatósági házi karantén. Az erre kötelezett személy 2 hétig az otthonában köteles tartózkodni és vendéget nem fogadhat.  A bejárati ajtóra ilyenkor köteles egy hatósági feliratot („piros lapot”) kiragasztani, amely arra figyelmeztet, hogy a lakásban olyan ember tartózkodik, aki járványügyi megfigyelés alatt van.  A hatósági házi karanténra vonatkozó szabályok betartását a rendőrség ellenőrzi. Ha valaki megszegi a karantén szabályait, az bűncselekményt követ el.

A hatósági házi karanténra kötelezett személy a járványügyi megfigyelés időtartama alatt köteles saját használati tárgyait, háztartási eszközöket (tányér, pohár, evőeszköz stb.), textíliát (ruhanemű, törülköző, ágynemű, konyharuha stb.) használni, azokat otthonában tisztítani és tárolni. Légúti tünetek (pl. láz, köhögés, légszomj) megjelenése esetén köteles azonnal a háziorvost vagy ügyeletes orvost telefonon értesíteni és a tőle kapott utasításoknak megfelelően eljárni.

Postást, áruszállítót, ételszállítót fogadhat, az ajtóban átveheti a küldeményt, mert ezek az esetek nem számítanak szoros kontaktusnak. Ugyanígy átveheti az ajtóban egy hozzátartozójától az ételt is, amit hoztak neki. Az, aki hatósági házi karanténban van, és az ellátását nem tudja megoldani, az önkormányzattól kérhet segítséget.

 

A laborvizsgálattal beazonosított fertőzöttek számánál jóval magasabb lehet a tényleges fertőzöttek száma, mert a vírus már csoportos fertőzés útján terjed, bárki átadhatja bárkinek. Sokan lesznek fertőzöttek, akiknek otthoni karanténban kell maradniuk. Kórházba csak a valóban kórházi ellátásra szorulókat szállítják a mentők. A járványt a tesztelés, illetve laborvizsgálat sem tudja megállítani, de ha a háziorvos egyértelmű szükségét látja annak, hogy így erősítse meg gyanúját, akkor mintavételezés céljából a mentőket is kiküldheti a fertőzés-gyanús személy otthonához. Ennek is az a célja, hogy a járványt lassítsák, és a koronavírus-gyanús személyt szigorúan otthonában tartsák, még a mintavétel miatt se kelljen neki sehová utaznia, semmilyen egészségügyi intézményt felkeresnie.

Az Országos Mentőszolgálatnál a mintavételre külön erre a célra kijelölt egységek dolgoznak. Az OMSZ a mentőegységek fertőtlenítésére, a védőeszközök pótlására úgynevezett mentesítő zónákat jelölt ki az ország minden megyéjében. Összesen országosan 60 ilyen kijelölt, speciális védőeszközökkel ellátott egység dolgozik most az országban. Ezek az egységek nem vesznek részt másfajta betegellátásban, illetve szállításban. A fővárosban és Pest megyében a mentőautók mellett több mentőmotort is beállítottak mintavételezésre.

A mintavételt a fertőzésgyanús személy telefonos kikérdezése után a háziorvos rendeli el, lehetőség szerint tisztifőorvosi konzílium után. A vizsgálatot elrendelheti továbbá infektológus vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ, illetve a Kormányhivatalok által kiadott határozat is. A mentők a megrendelt mintavételt a koronavírus-gyanús személy előzetes telefonos értesítését követően annak otthonában végzik el. A mentők kétféle módszerrel is dolgoznak. Egyik módszer, hogy torok- és orrgarat-váladékból vesznek mintát, ez esetben a beteget előzetesen telefonon időben értesítik, ezt követően érkeznek. A mintavétel előtt legalább két órával tilos bármit is enni, vagy inni. A mentők a levett minta területileg illetékes laborhoz való juttatását is megszervezik. A másik módszer, amikor vérmintát vesznek. Ez esetben nincs étkezési megkötés.

A laboratóriumi vizsgálat, illetve gyorsteszt eredményét (a biztosabb eredményhez rendszerint többszöri vizsgálat szükséges) a járványügyi intézkedésekhez, a vírus terjedésének követéséhez tudják jól hasznosítani. Ennek okán a házi mintavétel, tesztelés nem sürgős beavatkozás, hanem logisztikai terv alapján, címről címre haladva végzett járványügyi tevékenység. A laborvizsgálat eredményéről a háziorvos kap értesítést. A háziorvos ezek után telefonon értesíti a vizsgált személyt, akinek a laborvizsgálat eredményének közléséig otthon kell maradnia. Amennyiben a laborvizsgálat eredménye szerint a személy koronavírus-fertőzött, de tünetmentes vagy enyhe tünetei vannak, akkor a járványügyi szabályoknak megfelelően otthoni karanténban kell maradnia. Ha a laborvizsgálat megerősíti, hogy a vizsgált személy koronavírus-fertőzött és tüneteire, állapotára való tekintettel kórházi ellátást igényel, akkor a mentők kórházba szállítják őt, ahol megkap minden szükséges ellátást. Önmagában tehát az igazolt koronavírus-fertőzés nem jelenti közvetlenül mentőellátás, illetve kórházi felvétel szükségességét.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email