Érd vándorlási mérlege – csakúgy, mint Százhalombattát és Gödöllőt kivéve az összes agglomerációs településé – pozitív, azaz többen költöznek be, mint ahányan elmennek a városból.
Jelentős vonzerő, hogy a költözni vágyók kedvezőbb áron juthatnak lakáshoz, illetve házhoz, mint a fővárosban. A felmérés szerint a legdrágább belvárosi kerületek téglalakásainak négyzetméterára tavaly meghaladta a 800 ezer forintot, míg a legdrágább agglomerációs településeken ugyanez 600 ezer forint volt. A vándorlási statisztikákat az ingatlanárakkal összehasonlítva kiderül, hogy a fizetőképes kereslet szűkössége miatt nem a legnépszerűbb települések a legdrágábbak.
Az viszont egyértelműen kimutatható, hogy a jelentős vándorlási többlettel rendelkező településeken az árak dinamikusan növekednek – állapítja meg az Otthon Centrum.
Vajon idén is jellemző lesz az áremelkedés?
Egyes szakemberek szerint 2020-ban stagnáló piacra, illetve az árak csökkenésére lehet számítani, mások óvatosabban fogalmaznak: kisebb ütemben drágulnak a lakások, mint eddig. Megkérdeztünk érdi ingatlanirodákat is. Volt, aki úgy fogalmazott, a helyi árak elérték a plafont, azaz azt a határt, amennyit az ügyfelek az érdi ingatlanokért fizetni hajlandóak. Mások szerint is stagnálás, illetve árcsökkenés várható a piacon – hogy milyen mértékű, az a későbbiekben dől majd el, annak függvényében, hogyan alakul a kínálati és a keresleti oldal. Egy biztos: eladó ingatlan bőven van, válogathatunk pénztárcánk, ízlésünk szerint.
Érdi újság – Ádám Kata
Fotó: Draskovics Ádám