A kutatás-fejlesztés és innováció, a digitalizáció, az Ipar 4.0 technológiák meghatározó szerepet töltenek be napjaink fejlődési versenyében. Jelenleg hazánk az Európai Unió összesített innovációs eredménytábláján a mérsékelt innovátor mezőnyben szerepel, ezért cél, hogy 2030-ra az ország a jelentős innovátorok közé kerüljön. E cél elérése érdekében az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Országos Innovációs Fórumot indított az ország 25 pontján, melynek utolsó előtti állomása Érden volt a Finta Rendezvényházban.
– Az egyik legfontosabb cél, hogy szeretnénk a vállalkozások innovativitását növelni, ráébreszteni őket az innováció nyújtotta lehetőségekre. Az innováció által ugyanis versenyelőnyhöz juthatnak, piaci hatékonyságnövekedést tudnak elérni – emelte ki az eseményen Sebők Katalin, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnökhelyettese.
Leginkább az adott szakterületek képviselői adtak elő, hozzájuk lehetett kérdéseket intézni.
– Beszélünk az új kutatás-fejlesztési irányokról, az idei évben elérhető forrástervezetekről, szó van a duális képzésről, az ipar 4.0-ról, szakképzési centrumok szolgáltatásairól, felsőoktatási intézmények szolgáltatásairól, illetve egy kutatóintézet is bemutatkozik. Emellett még a szellemi tulajdonvédelemről is szót ejtünk – mondta el a program kapcsán Sebők Katalin.
A vállalkozóknak az esemény végén kerekasztal-beszélgetést szerveztek, melyen lehetőségük nyílt kérdezni, saját ötleteikről is beszélni és éppen futó projektjeik kapcsán is tanácsokat kaphattak a szakértőktől.
– Nagyon megdöbbentő adat az, hogy az innovációt meg nem valósító vállalatoknak a 86%-a azt a választ adta, hogy nem látta szükségességét az innovációnak. Ez egy nagyon erős figyelemfelhívás számunkra, hogy itt egy szemléletformálás, egy részletes tájékoztatás szükséges, hiszen a vállalatok el tudják dönteni, hogy ők merrefelé szeretnének menni, de nekünk fontos feladatunk az, hogy informáljuk őket a lehetőségeikről – mondta el Sebők Katalin, aki azt is hozzátette, hogy az eddigi pozitív visszajelzések nyomán tervezik a fórum folytatását a következő években is.
A vállalkozások sok olyan témában tudtak elindulni, amelyről korábban nem tudtak, illetve a pályázatok kialakítása tulajdonképpen így egy közös konzultáció során formálódik. Online konzultációt is indítottak, így aki nem tudott eljönni a rendezvényekre, az március 12-ig még tud javaslatot tenni a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal honlapján.