22_03_29_erdmost_nincskep

Mindig kell egy B terv

22_03_29_erdmost_nincskep

Mindig kell egy B terv

Karrierváltás 30 vagy 40 felett? Nehéz, de nem lehetetlen. Karácsony Zoltánnal, a HR portál álláspiaci szakértőjével beszélgettünk.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Az elmúlt másfél évben, a pandémia miatt sokan kényszerültek arra, hogy váltsanak, ki átmenetileg, ki végleg hagyta ott eredeti hivatását. A koronavírus által leginkább sújtott területeken, az idegenforgalomban, a vendéglátásban, a rendezvényszervezésben, illetve az előadó művészek körében volt leginkább jellemző a pályaelhagyás.

A szakember szerint érdemes közelebbről megvizsgálni, pontosan mit is értünk karrierváltás alatt. Egy huszonéves fiatal, aki a vendéglátásban dolgozott, ugyan lehet, hogy könnyen el tudott helyezkedni eladóként vagy irodai munkásként, de ezt nem neveznénk karrierváltásnak.

„A karrierváltás ugyanis pozitív kicsengésű szó, nem a kényszerhelyzet, hanem az ember saját szabad döntésének az eredménye.”

A vírushelyzet a változások katalizátoraként is működött, megugrott a kereslet a különböző képzések iránt, az elmúlt másfél évben sokan kezdtek el saját költségükön tanulni, és a cégen belüli átképzések is előtérbe kerültek. A felmérések azt mutatják, felborult az arány a céges és a magán finanszírozású képzések között, és eltolódott ez utóbbi irányába, mert az emberek megérezték, bármikor elveszíthetik az állásukat.

„Ha karrierváltásban gondolkodunk, akkor ahhoz komoly megtakarítás szükséges. Egy teljes karrierváltás ugyanis 3-5 évet vesz igénybe. A képzés legalább két év, szakmai tapasztalatot kell szerezni, és szakmai kapcsolatot kell kiépíteni. Nem lehetetlen, de ez nagyon hosszú folyamat.”

Sokan éppen ezért választják azt a megoldást, hogy főállás mellett teszik meg az első lépéseket. Munka mellett végzik el a képzést, szintén munka mellett kezdenek dolgozni máshol is, hogy szakmai tapasztalatot szerezzenek, majd fokozatosan átbillentik az egyensúlyt az új szakma irányába. Karácsony Zoltán azt is hangsúlyozta, hogy a karrierváltás cégen belül a legkönnyebb, ahol a dolgozó átkerül egy másik területre, ahol aztán könnyedén beletanulhat az újba. Ez a legegyszerűbb, hiszen a szakmaváltást elintézi a cég. Vannak rokonszakmák, melyek között viszonylag könnyű az átjárás, de azt látni kell, hogy egy HR-esből ritkán lesz informatikus. Mint mondja, karrierváltást jelenthet az is, ha a saját szakmánkban kezdünk el dolgozni hasonló profillal, de immár egyéni vállalkozóként.

„Ismerek olyat, aki marketingesként dolgozott, majd létrehozta a saját rendezvényszervező cégét. Valami kapcsolódási pontnak mindig kell lenni a választott területek között, ezek a váltások elég jól működnek. De olyanról is tudunk, hogy valaki egy multinál dolgozott, majd elment inkább a mezőgazdaságba és felépített egy saját gazdaságot. Ismerek komoly menedzsert, aki most a Balaton felvidéken sajtkészítéssel foglalkozik.”

Én személy szerint mindenkit arra buzdítok, hogy ha van rá lehetősége, valósítsa meg az álmait. Ha van valami, amivel szívesen foglalkozna, dolgozzon érte és vágjon bele. Már csak azért is, mert az elmúlt másfél év is bizonyította, nem tudhatjuk, mit hoz a jövő, és mindig kell egy B terv.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email