eth_kukas_auto

Újított a MOHU: lássuk, mi várható Érden

eth_kukas_auto

Újított a MOHU: lássuk, mi várható Érden

Összegyűjtöttük az október 1-jétől életbe lépő változásokat, kifejezetten Érdre vonatkozóan.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Több sajtótermék, weboldal adott hírt arról, hogy jelentősen változnak a szemétszállítás szabályai október elsejétől, érvénybe lépnek ugyanis a MOHU új általános szerződési feltételei (ÁSZF).

Az ÁSZF olyan jogi dokumentum, amit a szolgáltató dolgoz ki, és tartalmazza a szolgáltatásra vonatkozó előre meghatározott feltételeket, jogokat és kötelezettségeket a fogyasztóval szemben. 

Ilyen például az a kritérium, hogy nem lehet annyira megtömni a kukát, hogy ne lehessen rácsukni a fedelét. Nem szabad továbbá a kommunális edénybe külön gyűjthető műanyagot és papírt elhelyezni (ahogy fémet, építési törmeléket, elektromos és elektronikai hulladékot sem).

Vagy például: a kukába kerülő hulladék súlya 60 literes edénynél nem lehet több 15 kilónál, a 120 literes edénynél 27 kilónál. Fontos az is, hogyha a kukánk megsérült, eltörött (és nem a szemétszállítók hibájából), akkor azt saját forrásból kell javíttatnunk, pótolnunk.

Ezek nagyon fontos szabályok, amelyekről sokan nem tudnak. Pedig  nem most vezette be a MOHU, a fenti pontok korábban is az ÁSZF részei voltak

mutat rá cikkében a 24.hu, hangsúlyozva: a cég tájékoztatása szerint a szemétszállítás napi gyakorlatában, díjazásában nem történik változás, ugyanabban a rendszerben viszik el továbbra is a szemetet a kukásautók, mint korábban.

Van viszont pár valóban fontos módosítás: az egyik, hogy az építési, illetve bontási hulladék elhelyezéséért fizetni kell.

Jelenleg háztartási mennyiségben ingyen lehet leadni építési törmeléket a hulladékudvarokban. 2026. január 1-jétől  ez a szolgáltatás díjköteles lesz. Császár Adrienn, az ÉTH ügyvezetője az ÉrdMostnak elmondta: jelenleg a lakosság nem adhat le többet, mint amennyi az előírt mennyiség (kvóta), januártól viszont majd igen – és csak a többletmennyiségért kell majd fizetni. 

„Érden ennek örül a lakosság, ugyanis korábban akkor sem adhatott volna le több építési, bontási hulladékot, ha fizetett volna érte” – mutatott rá az ügyvezető, aki kérdésünkre elmondta azt is: az új rendelkezés hatálybalépése, azaz január 1-je előtt erről bővebb tájékoztatást adnak majd a lakosságnak.

Változnak ezen felül a hulladékudvarokban leadható hulladéktípusokra vonatkozó napi és éves beszállítási mennyiségi korlátok. A leadható dolgok listáját, illetve azok pontos mennyiségét az ÁSZF 75. oldalán található táblázat tartalmazza.

 

Bevezetik továbbá a mobil hulladékgyűjtő udvar fogalmát: ez azt jelenti, hogy egy járműkonvoj előre meghirdetett helyszíneken és meghatározott időpontban szállítja el a szelektív hulladékot. Ez azonban Érdet nem érinti, hiszen nálunk van hulladékudvar – mutatott rá Császár Adrienn.

Lomtalanítás tekintetében nincs változás Érdet illetően.

Felmerülhet a kérdés, hogy vajon a zöldhulladék-gyűjtésre vonatkozó szabályok módosulnak-e? A MOHU egy lakossági tájékoztatóban ugyanis utal rá: a zöldhulladékgyűjtő zsák biztosításának részletszabályai felülvizsgálatra kerülnek. A cég ugyanis fontolgatja, hogy a zöldzsákról átállnak a kukás zöldhulladékgyűjtésre. Erről azonban még nem született döntés, az új ÁSZF vonatkozó mellékletében még gyűjtőzsákok szerepelnek. 

Aki kíváncsi arra, hogy mi mindent tartalmaz az új szabályzat, a MOHU honlapján ITT találja.

Ha kifejezetten az ÉTH-ra, illetve az Érdre vonatkozó előírásokra kíváncsi, az ÁSZF 131. oldalát lapozza fel.

Bár nem új információ, de nem győzzük hangsúlyozni:

A szelektív gyűjtés kötelező!

Császár Adrienn az ÉrdMostnak elmondta: sokan most szembesülnek azzal, hogy a szelektív hulladékgyűjtés a lakosság számára nem opcionális, hanem kötelező. Az üveg-, műanyag- és papírhulladékot, valamint az aludobozokat szelektív kukába vagy átlátszó műanyagzsákba elhelyezve tehetjük ki az ingatlan elé. A szelektív kukák a hulladékudvarban vagy barkácsáruházakban beszerezhetők. További részleteket a szelektív hulladékgyűjtésről és -szállításról az ÉTH oldalán találnak az érdeklődők.

Fotó: Nagy Balázs, ÉrdMost archív

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email