földrajzi múzeum__DAB4834

Kisvárosnyi ember látogatott el az érdi múzeumba

földrajzi múzeum__DAB4834

Kisvárosnyi ember látogatott el az érdi múzeumba

Tavaly 18 ezren gondolták úgy, hogy a városunkban található Magyar Földrajzi Múzeum egy izgalmas hely.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

„Nekünk nagyon fontos cél, hogy azt a megszokott képet, hogy egy múzeum csendes, poros, ahova tényleg csak azok járnak, akik már máshova nem tudnak elmenni, ezt a képet az emberek fejében megváltoztassuk, hogy ez igenis egy izgalmas hely”

– fogalmazott Fekete-Mácsai Anetta, az érdi Magyar Földrajzi Múzeum vezetője, aki nemrégiben kolléganőjével, az intézményben helytörténész-muzeológusként dolgozó Lehoczki Zsuzsannával közösen az Érd FM: Bundáskenyér című reggeli műsorának volt a vendége.

Mint a beszélgetésben elhangzott, 2022-23-ban a múzeum átlagos, éves látogatottsága 8000 fő körül volt, ami a tavalyi évben több, mint a duplájára emelkedett, konkrétan 18 ezren nézték meg valamelyik kiállítást, vagy épp vettek részt egyik-másik előadáson, foglalkozáson, rendezvényen.

A mindenkori egyik legnépszerűbb program a Múzeumok Éjszakája

Igaz, volt is miből válogatni, és a kínálat idén is gazdagnak ígérkezik. Fekete-Mácsai Anetta elárulta, a múzeum alapvető célja, hogy a 2025-ös esztendő a családokról szóljon. Noha az intézmény eddig is elkötelezett volt a közösségépítés mellett, amit például a tavaly elnyert Közösségi Múzeum cím is jól példáz, de most kifejezetten a legkisebb közösségeknek, a családoknak szeretnének kedvezni.

Az már egy jó ideje létező kedvezmény, hogy minden hónap első hétvégéjén – bizonyos feltételek mellett – ingyenesen látogatható az érdi múzeum, viszont ebben az évben mindenféle programokat is terveznek majd az említett napokra. Itt – többek közt – filmvetítésre, kézműves foglalkozásokra, illetve az olyan, egyébként is létező lehetőségekre érdemes gondolni, mint a népszerű szabadulószoba.

Az igazgatónő ennek apropóján hozzátette, mivel együttműködési szerződésük van a Nagycsaládosok Országos Egyesületével, ezért az érintett családok esetében két gyereknek alapból ingyenes a hely, valamint a programok.

Fekete-Mácsai Anetta

Arról már nem is beszélve, hogy – mint megtudtuk – a múzeum akár a gyerekek szülinapi mulatságaira is nyitott, ami megint csak remek alkalom lehet a közösségépítésre és a múzeumi szolgáltatások népszerűsítésére.

„Én nem gondolom, hogy ez ellentétes mondjuk a múzeumnak a küldetésével. Sokaknak eszébe juthat, hogy ez zajos, egy gyerek rohangál, ugrál, de szerintem zseniális az a szülő, aki azt mondja, hogy hát egy földrajzi múzeumban tartom a fiam, lányom nyolcadik, kilencedik, tizedik szülinapját” – jelentette ki az intézményvezető.

Persze mások is találhatnak kedvükre valót az idei felhozatalból. Ismét lesz Csillagászati klub, miként a kvízestek is izgalmas kikapcsolódást ígérnek, és folytatódik a Világjáró esték című sorozat is, ami ezentúl – az elképzelések szerint – nem csak arról szól majd, hogy a meghívott előadó beszél az aktuális földrajzi tájegységről, – például Finnországról, Vietnámról, Ugandáról – hanem szeretnék az adott témát egyéb módon is közelebb hozni a közönséghez.

„Nagyon fontos pontja a programoknak, hogy egy kicsit magát az adott tájegységet, a kultúrát élővé tenni, tehát szeretnénk ezekhez az estékhez, ha mást nem, egy kis ételkóstolót behozni. Vagy amikor az ugandai előadás lesz, akkor előtte ugandai gyöngyökből gyöngyöt fűzni. Tehát egy kicsit kézzelfoghatóbb legyen a történet, és ne az legyen, hogy hát ezt otthon a tévében is megnézhetem” – jegyezte meg Fekete-Mácsai Anetta.

A múzeum idén elsősorban a családokat szeretné megszólítani

Egyébiránt, a Magyar Földrajzi Múzeum mindenkori, aktuális programjairól ITT vagy ITT tudnak részletesen tájékozódni.

Az említetteken túl, az interjú során a Földrajzi Múzeum kertjének az átalakítása is szóba jött, amely fejlesztésről ebben a cikkünkben írtunk hosszabban. Ezzel kapcsolatban friss információként megtudhattuk, hogy az építkezés várhatóan ősszel kezdődik, és 2026 tavaszán már megújult formában várja az udvar a látogatókat.

Ahogy Lehoczki Zsuzsanna arról a fotóalbumról is beszélt, ami 180 fotón, képeslapon keresztül szeretné bemutatni Érd történelmét, az 1900-as évek legelejétől kezdve, egészen napjainkig. Elmondta, az album tördelése, grafikai része kész, csupán a nyomdaköltség összegének az előteremtése van hátra. A nagyjából kétmillió forintot közösségi finanszírozásból kívánják összegyűjteni. Vagyis, aki úgy gondolja, hozzájárulhat az ezer példányszámra tervezett kötet kiadásához.

További érdekességekért hallgassa meg a teljes beszélgetést!

Címlapkép: ÉrdMost archív belső képek: ÉrdMost archív, Facebook/Magyar Földrajzi Múzeum

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email