A Tesco áruház az elmúlt években rendszeresen meghirdette az „Ön választ, mi segítünk” elnevezésű pályázatot, azzal a céllal, hogy helyi közösségi kezdeményezéseket támogassanak szerte az országban. A legjobbnak ítélt pályázók bekerültek a verseny szavazásos szakaszába, ahol a vásárlóközönség dönthette el, hogy kinek az elképzeléseit támogatja.
Most megújult elnevezéssel, Start a jövőért címmel írták ki a pályázatot. Országszerte 59 körzetet alakítottak ki, ahol három-három szervezet projektjére adhatjuk le voksainkat. Érd Tordassal és Százhalombattával került egy körzetbe, így a három település Tesco üzleteiben ugyanazokra a pályázókra szavazhatunk.
A voksolás január 20-tól február 16-ig tart. Ez időszak alatt minden vásárló minden vásárlása után egy zsetont kap, amit az áruházakban kihelyezett zsetongyűjtő pontokon dobhat be a kiválasztott és támogatott szervezet, pályázati program mellé.
Valamennyi, az áruházi szavazásra bejutó kezdeményezés nyer: az első helyezett 500, a második 300, a harmadik pedig 150 ezer forint hozzájárulást kap közösségépítő ötletének megvalósításához.
És most lássuk, milyen érdi projektre voksolhatunk az 56-os körzetben:
Érdi Szociális Gondozó Központ: Innováció a Családok Átmeneti Otthonában meseterápia és családállítás alkalmazásával
Aki nem került még kilátástalan helyzetbe, az is átérezheti, hogy azok a szülők és gyermekek, akik átmeneti otthonban élnek, számtalan nehéz helyzeten mentek keresztül. Gyakori, hogy a szülők nemcsak a közelmúltban kerültek krízishelyzetbe (mondjuk egy végrehajtás, haláleset vagy betegség miatt), hanem már a gyermekkoruk is igen problémás volt: sokan gyermekotthonban nevelkedtek, bántalmazták őket, felnőttként pedig párkapcsolati problémákkal küszködtek.
A családok többsége az évek során felhalmozódott traumákat nem tudta megfelelően kezelni és lezárni. A velük foglalkozó szakemberek többször tapasztalnak elakadásokat, amiket nem tudnak feloldani, mert a segítségkérő nem tudja elmondani, mi a probléma. A gyerekek között is van olyan, aki több traumát feldolgozatlanul cipel.
A Családok Átmeneti Otthonában ezért bevezetnék a meseterápiát és a családállítást azok számára, akik szívesen vennének részt ezeken a programokon.
A meseterápia amely a felnőttek és gyermekek számára is lehetőséget ad arra, hogy a történet figuráinak bőrébe bújva, a mesét feldolgozva meg tudják fogalmazni a traumáikat, elmondjanak olyan dolgokat, amelyeket a félelem vagy a szégyenérzet blokkol.
A családállítás lényege, hogy láthatóvá és feloldhatóvá tegye az adott probléma mögött meghúzódó érzelmi, lelki elakadásokat. Megmutatja, milyen láthatatlan családi, transzgenerációs mozgatórugók, minták vezérelnek minket egy-egy élethelyzetben, tudunk-e ezeken változtatni, és ha igen, akkor hogyan.
Ezek a terápiák sokak számára ismeretlenek az otthon lakói közül, de beszélgettünk olyan anyukával, aki már volt családállításon, a gyermekei pedig meseterápián. A család azért került be az otthonba, mert leégett a ház, ahol éltek, és ezt a gyermekek is végigélték.
„Mindenünk odaveszett. Van, amit a gyerekek még most is hiányolnak, leginkább a játékokat, de egy-egy ruhát is. És főleg az állatokat, hiszen a kutyáink és a nyuszink elpusztult, a cicák pedig nem jöhettek velünk az otthonba. Ez is nagy veszteség volt” – mondta az anyuka, aki hozzátéve: a gyerekeknek jót tett, hogy részt vehettek meseterápián, mert nem igazán nyílnak meg úgy, ha konkrétan kérdezik őket.
Ha sikerül forráshoz jutniuk a Start a jövőbe program segítségével, nemcsak ez a család, de az otthon többi lakója is részt vehet a két terápián, ami hozzásegítheti őket ahhoz, hogy terheiket letéve, a múlt nehézségeit feldolgozva, megkönnyebbülten élhessék a jelent és tervezhessék a jövőt.
A körzet százhalombattai és tordasi programjairól ITT lehet tájékozódni. Fontos megjegyezni, hogy amennyiben a pénztárnál nem adnak zsetont, úgy kérni kell, hiszen csak ezzel lehet szavazni a programban.