A testület október 31-én tartotta első rendes ülését, és olyan fontos ügyekről döntött, mint a csatornapénzes rendelet módosítása.
A változtatást a hatálybalépés óta eltelt időszak gyakorlati tapasztalatai, valamint az adminisztratív terhek csökkentése és az ügyintézés gyorsítása indokolta.
A módosítás értelmében a csatornatámogatásra mostantól nemcsak az érintett ingatlan tulajdonosa jogosult, hanem annak közeli hozzátartozója, élettársa is – feltéve, hogy az érdekeltségi hozzájárulást annak idején ez a tulajdonos, annak közeli hozzátartozója vagy élettársa fizette meg.
Ha az érdekeltségi hozzájárulást fizető tulajdonos elhunyt, jogosult a támogatásra az élettársa, házastársa is, amennyiben a halál időpontjában életközösségben éltek, és az illető még az érintett ingatlanban lakik.
Az előterjesztés részletesen tartalmazza az egyéb feltételeket, a dokumentumot itt találják olvasóink.
Fontos, hogy a módosítást a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell majd.
A befizetett érdekeltségi hozzájárulást, azaz 250 ezer forintot az önkormányzat 50-50 ezer forintos részletekben, öt év alatt fizeti majd vissza, támogatás formájában azoknak a jogosultaknak, akik ezt igénylik.
A csatornatámogatás iránti kérelem a tárgyévben április 1. napjától október 31. napjáig nyújtható be. Ami jó hír, hogy a fenti módosítás miatt két héttel meghosszabbítják az idei terminust:
A 2024. évben a csatornatámogatás iránti kérelem 2024. november 15. napjáig adható be. Érdemes online benyújtani a kérelmet, ehhez ebben a videóban kaphatnak segítséget olvasóink.
Az előterjesztésben hangsúlyozzák: csak azokat kívánja az önkormányzat támogatásban részesíteni, akik valóban befizették a csatornahozzájárulást. Azok, akik utólag vették meg az ingatlant, és nem fizettek érdekeltségi hozzájárulást, nem jogosultak a támogatásra.
Az önkormányzathoz október 31-ig (azaz az eredeti határidőig) 3137 kérelem érkezett, ezeket fel is dolgozták. 2280 esetben került sor a támogatás megállapítására, 704 esetben történt elutasítás, és folyamatban van még 153 ügy.
A jelenlegi módosítás valószínűleg mintegy 100-150 elutasított kérelmezőt emel majd be a támogatotti körbe.
Csőzik László elmondta: az elutasításokat elemezni fogják, és fenntartják annak lehetőségét, hogy további rendeletmódosítással számukra is igényelhető lesz majd a támogatás.
A polgármester hozzátette azt is: el kell gondolkodni rajta, hogy mi történjen azokkal, akik befizették a hozzájárulást, majd eladták az ingatlant, de Érden maradtak, és továbbra is lakói városunknak. „Számukra is megnyitnám a rendelet hatályát” – jegyezte meg a polgármester.
„Következő kérdés: mi történjen azokkal, akik elmentek Érdről? Ők már nem részesei a város polgárságának, de ugyanakkor ott van az a nézőpont is, hogy aki egyszer befizette ezt az összeget, az kapja is vissza” – hangsúlyozta a polgármester, aki azzal zárta gondolatmenetét, hogy e kérdések megválaszolása egy későbbi ülés tematikája lehet majd.
„Nem kívülről kell bekiabálni”
Több más napirendi pontban is szavaztak a képviselők, és környezetvédelmi kérdések is felmerültek az ülésen. Csőzik László elmondta: nagyon sok feladat- és hatáskört elvettek az önkormányzattól, és a megyei kormányhivatalhoz, a járáshoz vagy magához az államhoz rendelték át (lásd például a hulladékgazdálkodást).
„Bár megfigyelhető a térvesztésünk, maradtak feladatköreink, környezetvédelmi programot kell alkotnunk, füstriadótervet kell elfogadnunk, és a képviselő-testület felhatalmazása alapján rendeletekben is megfogalmaztunk helyi célokat” – hangsúlyozta a polgármester.
„Nagy erőkkel megyünk tovább, szinte minden nap van valami, ami a klímaváltozásra való felkészülés, zöldpályázatok ügyében előreviheti a várost” – mondta a polgármester.
„Három közvetlen EU-s pályázatot nyertünk: egyet a városi zöldfelületek fejlesztésével, egyet a Beliczay-sziget kiszáradás elleni védelmével kapcsolatban, és van még egy Dévával közös pályázatunk a kastélyparkok revitalizációjáról” – hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve: biztos benne, hogy lesz még pár hasonló kezdeményezés, mivel konzorciumban, térségi összefogással érdemes nekifogni ezeknek a pályázatoknak.
Csőzik László mindezeket Tetlák Örs felvetésére mondta el, aki szerint a hivatalban, illetve a környezetvédelmi osztályon nincs elegendő szakember, „hiányzik az a szervezeti és személyzeti megoldás, ami a rengeteg kihívásra választ tudna adni”.
„Nem kívülről kell bekiabálni, vissza kéne jönni és dolgozni” – jegyezte meg Csőzik László, arra utalva, hogy a volt alpolgármester, miután a Szövetség Érdért képviselőcsoport ebben a ciklusban Harmat Ákost választotta meg helyette, kilépett a frakcióból.
Jön a fizetős parkolás
Szóba került az ülésen a fizetős parkolás bevezetése is. „Szeretnénk lépni ebben az ügyben. A cél nem az, hogy plusz bevételekhez juttassuk a várost, hanem az, hogy rend legyen a belvárosban. Érdemes a szabályozást úgy kialakítani, hogy a városlakókat – különösen a belvárosban élőket – preferálja” – mondta Csőzik László, aki ez ügyben tárgyal Budaörssel is – a település már bevezette és most módosítja a helyi parkolási rendeletét –, hogy meghallgassa a tapasztalataikat.
„Mielőtt megszületne a rendelet, a Polgármesteri Hivatal összeállít egy döntéselőkészítő anyagot, amiben felméri más önkormányzatok tapasztalatait, beárazza, hogy mennyibe kerülne ez a fejlesztés Érden, és prognosztizálja azt is, hogy az üzemeltetési kondíciók hogy néznének ki” – tette hozzá a polgármester.
Gyekiczki nem mond le
Gyekiczki Márton (Szövetség Érdért) képviselő is felszólalt az ülésen, az Orbán Viktor miniszterelnök strasbourgi sajtótájékoztatóján történtekről, reagálva Gasparik Gábor Fidesz-KDNP frakcióvezető korábbi követelésére, miszerint Gyekiczki mondjon le tisztségeiről.
Mint azt az ÉrdMost is megírta, Gyekiczki a sajtótájékoztatón azt kérdezte a miniszterelnöktől, hogy mennyiért árulta el a hazát. Miközben a biztonságiak leteperték majd kivezették, azt kiabálta, hogy Orbán eladta Magyarországot az orosz és a kínai elnöknek.
A képviselő közölte: ha kell, a jövőben is szembesíti Orbán Viktort a hibás politikájával. „Szerencsére nem az érdi Fidesz dönti el, hogy ki üljön a közgyűlésben, hanem az érdi emberek, akik már kinyilvánították véleményüket. Ezért ülünk itt tizenhárman, önök meg csak hárman” – címezte mondanivalóját Gasparik Gábornak.
A közgyűlés teljes ülését itt nézhetik vissza olvasóink.