22_03_29_erdmost_nincskep

A vírus ellenére nem drágul a fenyő Érden

22_03_29_erdmost_nincskep

A vírus ellenére nem drágul a fenyő Érden

A koronavírus-járvány nem befolyásolja majd a vásárlási kedvet, és zavartalanul folyhat idén a karácsonyfa árusítás - nyilatkozta az Érd FM-nek Kapuvári Zoltán, aki családi vállalkozás keretében árul fenyőfát az Alsó utcában. Az őstermelő úgy véli, drasztikus áremelés sem várható idén.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Rengeteg hagyomány kapcsolódik a karácsonyhoz, többek közt a karácsonyfa állítás. Nem is gondolnánk mennyi jelentéssel bír az ünnepi fa, és hogy mennyi mítosz, történet kapcsolódik hozzá. A legtöbb kultúrában találhatók feljegyzések a karácsonyfáról, valamint arról is, milyen jelentést hordozott az az adott nép számára.

Hogy ki milyen fát választ, az részben ízlés dolga, de természetesen függ a lakás adottságaitól, no meg a pénztárca vastagságától is.  A luc illatos, de hamarabb lehullik a meleg szobában, az ezüst rendkívül dekoratív, a nordmann pedig nagyon sokáig megőrzi a szépségét, de ez a legdrágább fajta. Bármelyik mellett is döntsünk, érdemes odafigyelni arra, hogy frissen vágott fa legyen. Ezt onnan tudhatjuk, hogy megnézzük a vágás menti részt: a nemrég vágott fa talpa illatos, esetleg gyantás, és a színe is friss, a fenyő tűlevelei nem hullanak,  a színük üde zöld.

Ha túl vagyunk a vásárláson, érdemes egy kis figyelmet fordítani a fa tárolására is: tartsuk kint a hidegben, és a hálót csak 24 órával díszítés előtt vegyük le róla. Ha fagyos az idő, a fát díszítés előtt egy nappal hozzuk be, hogy kiengedhessenek az ágai.

Kapuvári Zoltántól megtudtuk azt is, hogy a frissen vágott fát érdemes vízbe állítva tárolni, mivel ilyenkor  – vágott virág módjára – szívja magába a vizet. (A régebben kivágott fák esetében ez nem igaz – azok már nem fogják megszívni magukat.)

Az árakat illetően tavalyhoz képest nincs változás, a luc métere 2500 forint, az ezüstfenyő 3-4000 forint, míg nordmann fát 5-6000 forint/méter áron vásárolhatunk. 

Hallgassa meg a Bundáskenyér interjúját Kapuvári Zoltán, őstermelővel!


 

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email