Böjtös Andrea, a Sirius Állat – és Természetvédelmi Alapítvány elnöke elmondta, a szabadban tartott kutyák esetében az a legfontosabb, hogy szélvédett, száraz és meleg fekhelyet biztosítsunk számukra, ahová be tudnak húzódni a szél, a hó és az eső elől. Számukra ezt a biztonságot a kutyaház jelenti.
Ez legyen fedett és a kutya méretéhez igazodó. Ha túl kicsi, kényelmetlen lesz az eb számára, viszont minél nagyobb, annál nehezebben tudja befűteni magának a kutyus saját testének melegével.
Célszerű, ha a kutyaházat nem közvetlenül a talajra tesszük, hanem raklappal, téglákkal alátámasztjuk, hiszen így alulról kevésbé éri a hideg. Érdemes a kutyaházat is szigetelni, így jobban tartja majd a meleget, sőt ma már többféle megoldás létezik a kutyaházak fűtésére is. Szokás még PVC függönnyel ellátni a bejáratot, ami bent tartja a meleget, de ezzel nem minden kutyus tud megbarátkozni.
A kutyaólat feltétlenül béleljük ki, de ehhez semmiképpen se használjunk törölközőt, takarót vagy szivacsot, ugyanis fennáll a veszélye, hogy a kutyus vizes testtel, sáros tappancsokkal mindezeket eláztatja. A legcélszerűbb szalmát vagy forgácsot használni, amit bizonyos időközönként cserélni kell. Érdemes küszöböt is felszerelni, így megelőzhető, hogy a kutyus kitúrja, kikotorja a szalmát.
Bár rendkívül csinos ruhadarabokat lehet kapni kedvenceink számára, kertben tartott jószágokat nem javasolt felöltöztetni, hiszen a ruha átázik, nedves lesz, és még jobban fognak fázni, mint nélküle. Gondoljunk csak bele, nekünk milyen lenne télen órákat eltölteni egy átázott kabátban.
A szobakutyáknál egész más a helyzet, hiszen ők megszokták, hogy bent laknak a jól fűtött, meleg lakásban, rájuk nyugodt szívvel adhatunk kutyaruhát a napi séták alkalmával.
Nagyon fontos, hogy ne csak nyári melegben cseréljük rendszeresen kedvencünk ivóvízét, hanem a téli hónapokban is biztosítsunk számukra friss, langyos vizet, a megfagyott ételt pedig inkább öntsük ki.