allergia_no_freepik

Közeleg a rettegett parlagfűszezon

allergia_no_freepik

Közeleg a rettegett parlagfűszezon

Aki eddig nem tette volna, most kezdje irtani ingatlanján a parlagfüvet, ha nem szeretne komoly büntetést kapni.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A csapadékszegény tél után 2025 tavaszán sokáig kitartott a hűvös időjárás, aztán hirtelen megérkezett a hőség. Ez így együtt nem kedvezett a parlagfű fejlődésének, idén később virágzik ez a rendkívül allergén, sokak életét megkeserítő növény.

Az Igazgatási és Hatósági Főosztálytól úgy tudjuk, július közepéig Érden nem érkezett bejelentés bimbózó vagy virágzó parlagfüves területről. Ez nem véletlen: a Nemzeti Agrárkamara itt olvasható tájékoztatása szerint a kedvezőtlenebb időjárás miatt az ország döntő többségében a növények még a hajtásnövekedés időszakában vannak, igaz, a hónap közepén elkezdtek megjelenni a virágbimbós egyedek is.

Békés, Csongrád-Csanád, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékben már egyre nagyobb számban fordulnak elő a virágzás kezdeti stádiumában lévő növények. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz tartozó Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer már arra figyelmeztet: a parlagfű pollenszemei helyenként már megjelentek a levegőben, és az idei parlagfűpollen-szenzon várhatóan július utolsó, illetve augusztus első hetében megkezdődhet. 

Az elkövetkező napokban parlagfű pollenkoncentrációja várhatóan még sehol sem éri el a tüneteket okozó szintet.

Forrás: NNGYK Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer

Hol találkozunk leggyakrabban ezzel a gyomnövénnyel?

A gabonafélék betakarítása után a tarlókon nagy számban jelenhet meg a parlagfű, de nem szabad elfelejtenünk, hogy házikertekben is gyakori gyomnövény.

A NÉBIH július elején kiadott parlagfű-helyzetképe arra hívja fel a  figyelmet, hogy a parlagfű legnagyobb mennyiségben táblaszéleken, táblák szegélyében, kiritkult táblarészeken, parlagon hagyott területeken, mezőgazdaságilag nem művelt területeken,  utak szélén, árokpartokon, elhanyagolt zártkertekben fordul elő.

Irtása, kaszálása a tulajdonos, illetve bérlő feladata (közterületen az önkormányzat, a vasúti töltéseken pedig a MÁV az illetékes). Törvény írja elő, hogy kötelesek vagyunk ingatlanunkon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

Aki nem irtja, annak fizetnie kell

Az e kötelességét elhanyagoló gazda, tulajdonos költségére kényszerkaszálást rendelhet el a jegyző (belterületen), illetve a Pest Vármegyei Kormányhivatal (külterület esetében).

A fertőzött terület nagyságától és a fertőzöttség mértékétől függően növényvédelmi bírságot is kiszabnak, ami belterületen és külterületen is  15 ezer  forinttól 5 millió forintig terjedhet. Érdemes a bírságot megfizetni, mert ha nem tesszük, késedelmi kamat terheli, és adók módjára a NAV behajtja.  (A Polgármesteri Hivatal ide vonatkozó hirdetményét itt olvashatják.)

Közös érdekünk, hogy a parlagfű ne szaporodjon el. Ha azt látjuk, hogy egy telken, földterületen elharapódzott a növény, jelezzük a Polgármesteri Hivatal telefonszámán (0623/522-300), faxszámán (0623/522-356) vagy e-malicímén (kornyezet@erd.hu).

A gyomra is figyeljünk

Az ingatlanok és közterületek tisztán tartásáról szóló helyi rendelet szerint az ingatlanhasználó köteles gondoskodni az ingatlana előtti, melletti közterület (járda, zöldsáv) úttestig terjedő teljes területének gondozásáról, tisztán tartásáról, az ott lévő növényzet ápolásáról, a fű nyírásáról, gyommentes állapotának folyamatos fenntartásáról, valamint köteles az ingatlanát folyamatosan tisztán tartani, gyommentesítéséről és kertszerű használatáról gondoskodni.

Az ezt elmulasztókat közigazgatási bírsággal sújthatják, ami természetes személy esetében 200 ezer forintig, jogi személy esetén 2 millió forintig terjedhet.

Fotó: Pixabay, Freepik

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email