Egyedülálló oktatóanyagot dolgozott ki az Élni és szeretni alapítvány: ez az Orfeusz, amit egyéves módszertani munkával, tizenegy szakember közreműködésével hoztak létre.
Az oktatóanyagot Érden mutatják be, egy szakmai fórum és workshop keretében, május 26-án, 14 órától, a Szociális Gondozó Központ szervezésében. A workshop facebook-eseményét itt találják.

Gecse-Simon Orsolya, a Szociális Gondozó Központ vezetője – aki a programot kidolgozó 11 szakember egyike – az ÉrdMostnak elmondta: a Parkvárosi Közösségi Házban megrendezésre kerülő, ingyenes workshopra azokat várják, akik gyermekekkel foglalkoznak.
Pedagógusok, gyermekgyógyászok, gyermekvédelmi szakemberek, családjogászok, mediátorok, szociális és mentálhigiénés szakemberek egyaránt olyan egyedülálló tudást kaphatnak, ami a különféle traumákon átesett gyermekek megsegítésében tudja támogatni őket.
De hogyan? Gecse-Simon Orsolya az ÉrdMostnak elmondta: Orfeusz oktatóanyag egy e-könyvsorozat, bőséges multimédiás tartalommal, ami minden szakág számára külön készült el, videókkal, hanganyagokkal és esetpéldákkal.
„Nem ismerek hasonló oktatóanyagot, ami ennyire célirányosan, az adott szakembercsoport saját nyelvén fogalmazná meg azt, hogy hogyan lehet a legjobban bánni azokkal a gyerekekkel, akik valamilyen trauma túlélői, illetve valamilyen veszteséget szenvedtek el.
Abban is újszerű, hogy háromféle módszerrel dolgozik: videós anyaggal, hanganyaggal és e-bookkal, így az érdeklődők háromféleképp tudják feldolgozni a legfontosabb információkat” – hangsúlyozta Gecse-Simon Orsolya, hozzátéve: a gyermekek teljesen másképp dolgozzák fel az őket ért nehéz helyzeteket, mint a felnőttek, és ezzel a velük foglalkozó szakembereknek tisztában kell lenniük.
„A felnőttek gyászfolyamata más, mint a gyermekek veszteségfeldolgozása: sokszor csak játék közben mutatják ki, mi történt velük. Mondok egy példát: leég egy család háza. Míg a felnőttek nehezen élik meg, hogy elveszítették az otthonukat, nem tudnak pillanatok alatt megküzdeni a helyzettel, addig a gyermek úgy viselkedik, mintha minden rendben lenne, és semmi sem történt volna, aztán eltelik néhány hónap, néhány év, a szülők megoldást és megnyugvást leltek – a gyermek tünetei viszont csak ekkor, látszólag későn jelentkeznek.
A gyerekek csodálatos lények: kivárják, hogy számukra biztonságos legyen a környezet ahhoz, hogy kimutathassák a veszteségüket. És fontos, hogy a felnőttek erre reagáljanak, illetve hogy jól reagáljanak. Érezze a gyerek, hogy a felnőtt olyan kereteket és körülményeket biztosít, amiben ő gyenge lehet, amire támaszkodhat, és lehetnek jelzései, amelyekre választ kap” – hangsúlyozta Gecse-Simon Orsolya.
A traumák felismerése, a tudatos, szakszerű viselkedés nemcsak a szociális ellátórendszerben, hanem minden olyan területen fontos, ahol veszteséget átélt gyerekekkel foglalkoznak, az óvodától a rendőrségig. Ezért az egész Érdi járás gyermekvédelmi, gyermekjóléti jelzőrendszerének tagjait meghívták a fórumra.
Szívesen várják azokat az érdeklődőket is, akik hivatásuk miatt gyakran találkoznak gyerekekkel, fiatalokkal – például szépségipari szakmákban. Ők gyakran korábban értesülnek egy-egy kapcsolati erőszakról, egy gyermeket ért bántalmazásról, mint a pedagógusok, vagy más szakemberek.
A szakmai fórum Csőzik László polgármester és Gecse-Simon Orsolya köszöntőjével indul, majd Nhancale Zs. Rózsa társadalomkutató, andragógus, az Orfeusz oktatóanyag módszertani fejlesztője, ötletgazdája, és Háberman Zoltán egyetemi adjunktus beszélget Gecse-Simon Orsolyával és Tóth Zsuzsa családterapeutával, majd szakmák szerinti csoportokban mutatják be a módszert, ami a hétköznapokban is alkalmazható.
A szakmai fórumra a szia@orfeuszpro.hu e-mail címen lehet jelentkezni. Aki a workshopok valamelyikén is részt venne, a regisztráció során ezt is jelezze. A férőhelyek végesek, ugyanis a workshopokon 60-70 ember tud részt venni.
A jelentkezés határideje május 21., szerda. Aki nem tud elmenni, de szívesen megismerkedne az oktatóanyaggal, szabadon elérheti majd az orfeuszpro.hu honlapon.