petguru.hu - 2025 május - LinkMarketing - 3

Láz a kutyáknál: mi okozza és hogyan kezelhető?

petguru.hu - 2025 május - LinkMarketing - 3

Láz a kutyáknál: mi okozza és hogyan kezelhető?

Egy gazdi számára mindig aggodalomra ad okot, ha kedvenc négylábú társa rosszul érzi magát, különösen, ha úgy tűnik, hogy lázas.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Milyen jelek utalhatnak erre és mit érdemes tenni ilyen helyzetben? Utánajárunk, megvizsgáljuk a részleteket, hogy segíthessünk megérteni ezt a problémát.

Elöljáróban annyit, hogy sokféle kiváltó oka lehet az ételmérgezéstől kezdve az élősködők által okozott betegségekig. Ez utóbbit elkerülheted a Petguru kullancs elleni készítményeinek rendszeres alkalmazásával.

A kutyák testhőmérséklete általában magasabb, mint az embereké, ezért nehéz elsőre megítélni, hogy valóban baj van-e. Az egészséges kutyák hőmérséklete kölyökkorban körülbelül 38,5 Celsius-fok, míg felnőtteknél 37,5-38,5 Celsius-fok között mozog. Amikor egy kutya teste 39 °C  fölé megy, az már hőemelkedésnek számít, 39,5 °C felett pedig már lázról beszélhetünk.

Mi okozhat lázat a kutyáknál?

Gondoltál már arra, hogy a láz valójában csak egy tünet, amit számos ok kiválthat? Például a bakteriális fertőzések vagy vírusok gyakori bűnösök. De a kutya láza jelezhet komolyabb problémát is, mint például a babéziát, egy kullancsok által terjesztett betegséget. Ezesetben mindig keresd fel az állatorvost.

Nyáron a nagy meleg során gyakran előfordulhat a mandulagyulladás, amit túl hideg víz ivása válthat ki. Ellenben télen a hóevés is okozhat hasonló gondot. A mandulagyulladás gyakran étvágytalansággal és lázzal jár együtt, és szintén állatorvosi beavatkozást igényelhet.

Ezenkívül stressz, illetve oltások után is jelentkezhet láz. A stressz eredetű láz általában rövid ideig tart, és az állatorvosnál szerzett rossz tapasztalat miatti félelmekkel is összefügghet. Emellett a szoptatós anyakutyák esetében a tejláz is okozhat problémát, amit a tej kiürítésének nehézsége vagy a kölykök túl korai elválasztása vált ki. 

Hogyan mérhető a láz a kutyáknál?

A kutya láz mérése otthoni körülmények között is megoldható, bár némi kézügyességet igényel. Digitális hőmérő használata ajánlott, mivel pontos és könnyen kezelhető. Érdemes beruháznod egy olyan hőmérőbe, amelyet kifejezetten ilyen célokra használsz. 

A mérést a végbélben kell elvégezni, lassan bevezetve a hőmérőt, vigyázva, hogy a kutyának ne okozzunk fájdalmat. Az eredményt a pittyenés után lehet leolvasni. Ha a mért érték 39,5 Celsius-fok fölött van, valóban szükséges lehet az állatorvos felkeresése.

Mit tehetünk, ha lázas a kutyánk?

Tudtad, hogy a kutyák lázcsillapítása nem olyan egyszerű, mint az embereké? Fontos, hogy emberi gyógyszerrel soha ne próbáljuk kezelni a kutya lázát, mivel ezek mérgezők lehetnek a számukra. Sürgős esetekben egyetlen megoldás lehet egy szem Algopyrin, de ezzel csakis végső esetre tervezzünk, mivel hosszú távon káros.

Az állatorvosok különböző hatékony módszereket alkalmaznak, mint például a Meloxidyl vagy a karprofen alapú injekciók és tabletták, amelyek kifejezetten állatoknak készültek. Sok esetben az a legjobb megoldás, ha a vizsgálat után otthon hűvös helyen tartod a kutyát, gondoskodsz a rendszeres vízivásról, és adsz neki elég pihenőidőt.

(X)

fotó: freepik.com

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email