2025-ben Kalmár Csaba, az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium kilencedikes diákja szerezte meg az első helyet a Horváth István Károly Ókortudományi és Latin Nyelvi Verseny III. kategóriájában, adta hírül az érdi oktatási intézmény Facebook-oldala.
A Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarának Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszéke által meghirdetett versenynek manapság már több évtizedes múltja van, célja pedig, az ókori irodalom, történelem és kultúra, valamint a latin nyelv ismeretének terjesztése a gimnáziumi diákság körében.

Mint azt Csabától és felkészítő tanárától, dr. Somfai Pétertől megtudtuk, a megmérettetés elsősorban a latinul tanuló fiataloknak szól, viszont a kiíró néhány éve már azok jelentkezését is várja, akik latinul ugyan nem tanulnak, ugyanakkor érdeklődnek az ókor történelme iránt.
Somfai Péter, az érdi gimnázium latin nyelv és történelem szakos tanára az ÉrdMostnak elárulta, a latin nyelvet tanuló növendékei már évek óta résztvevői a „HIK-nek”, és rendszeresen jól is szerepelnek, például idén is többen a döntőig jutottak. Azonban a művelődéstörténeti kategóriában most először voltak vörösmartys indulók, így még jelentősebb eredménynek tekinthető, hogy egyikük azonnal meg is nyerte a küzdelmet.

A pedagógus hozzátette, abban a kategóriában, amiben Csaba is indult, egy viszonylag rövid történelmi időszakról, ez esetben például a Julius Caesar halála utáni esztendők politikai küzdelmeiről kellett a diákoknak számot adniuk. Persze, az órai tananyagnál jóval komolyabb mélységben.
„Volt benne szövegkiegészítés, időrendi sorrendet is fel kellett állítani. Klasszikus történelem dolgozatokhoz és a történelem érettségihez kapcsolódó, vagy azokhoz eléggé hasonlító feladatok voltak, csak esszét nem kellett írni. A téma, amit megadtak, az eléggé kicsi, tehát nem egy teljes témakört kitevő rész, mindössze egy évtized volt, és az olvasmányok is, amiket megadtak, nagyon elmélyültek a témában. Szóval eléggé mélyre kellett ásni a tényekben, illetve az eseményekben, hogy minél jobban ki tudjuk tölteni a tesztet”
– fogalmazott Kalmár Csaba, aki elmondta, már általános iskolásként megragadta a történelem, és azt is elképzelhetőnek tartja, hogy hivatásként is ezt a tudományt választja majd. Ez a siker közelebb is hozta számára a lehetőséget, hiszen a győzelem tandíjmentességet érhet, amennyiben a Szegedi Tudományegyetemen folytatná a tanulmányait.

Somfai Péter a verseny apropóján kiemelte, egy humán beállítottságú osztályban, amibe Csaba is jár, nem különlegesség, hogy a gyerekek érdeklődnek a történelem iránt, viszont az, hogy a VMG-ben a latin is igen népszerű, az sokszor még a kollégáit is meglepi.
„Egy olyan szabályozást vezettek be nálunk, hogy sajnos a latint második nyelvként már nem választhatják a gyerekek, idén fog érettségizni az utolsó ilyen évfolyam. Ezért egy ideje már szakköri keretek közt tanítok latint, de ez mindig elindul, és jelentkeznek is a diákok. Jelenleg is húsz fős a szakkör. És amikor ezt elmondom a latinos kollégáimnak egy-egy verseny alkalmával, akkor nagy szemeket meresztenek, hogy ilyen sokan jönnek latin szakkörre!? Úgyhogy van kereslet és érdeklődés szerencsére”
– tette hozzá.