kos70

Hetven éves lett a Kós Károly Technikum

kos70

Hetven éves lett a Kós Károly Technikum

Még egy retró Ikarus busz is megállt a szülinapos iskola előtt.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A Kós-napok rendezvénysorozata régi hagyomány már a szakképző intézményben, az idei alkalom azonban különleges: most ünnepelték az iskola fennálásának hetvenedik évfordulóját.

A hét évtized történetét Fazekas Attila megbízott igazgató idézte fel az iskolai ünnepségen.

Érd egyetlen szakképző intézménye 1955-ben fiókiskolaként indult, 220. Sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet néven. Ma közel ezer diák oktatásában vállalnak szerepet, esti és nappali tagozaton 15 szakmát tanulnak a fiatalok a megújult, korszerű műhelyekkel ellátott épületegyüttesben, de akkoriban sem saját helységgel, sem főállású tanárokkal nem rendelkezett az iskola. A képzés mindössze két szakmában, egy 32 fős osztállyal indult. A ’60-as években a tanulólétszám rohamosan növekedett, az óraadókon kívül megjelentek a főállási tanárok, a gyakorlati képzésben pedig a szakoktatók.

1970-ben az iskola tanulólétszáma már meghaladta a 200 főt, ezért a Munkaügyi Minisztérium új iskola építését határozta el. 1973 nyarán átadták a tíztantermes, tornateremmel és műhelyekkel ellátott épületet. Ekkor már kilenc szakmát oktattak itt.

A ’80-as években már több mint 1200 diák járt ide. 1985-ben a teremgondok enyhítésére felhúztak egy új 6 tantermes épületet is. Több évtized telt el az újabb fejlesztésig: 2022-ben fejeződött be az átalakítás első üteme, 2024 tavaszán pedig a második. Az új szárnnyal és tanműhelyekkel kiegészült iskola már egy modern, a mai igényeknek megfelelő épület: 9200 nézetméteres területén egy 1150 nézetméteres tornacsarnok és 65 tanterem kapott helyet, ahol jelenleg 787 diák tanul, új szakképzési rendszerben, duális partnerek bevonásával.

Ahogy a megbízott igazgató fogalmazott: az elmúlt 70 év alatt az intézmény óriási átalakuláson ment keresztül, de fejlődése töretlen. „Feladatunk megőrizni elődeink szellemiségét, iránymutatását, hogy ezeket modern köntösben vigyük tovább. Ezek a régi falak többek, mint egy épület, ezek között ezer emlék lakozik. Kötelességünk megőrizni utódaink számára” – hangsúlyozta.

Az ünneplőket dr. Mozol Rita, az Érdi Szakképzési Centrum főigazgatója is köszöntötte, felidézve a névadó Kós Károly munkásságát, és idézte szavait: a megmaradás és fejlődés záloga az, ha számbavesszük erőinket, és ha tisztán látjuk azt a célt, ami felé el szeretnénk jutni.

„Ez nem az együttműködés üres frázisa, hanem tudatos dolog. Ebben a suliban megvan a szellemi és anyagi potenciál arra, hogy ezzel a tudatos, együttműködésre kész tettrekészséggel nagyon szép jövőt lehessen építeni. Azok az elődök, akik ebben az iskolában hittek, ezért az iskoláért dolgoztak, lássák, hogy van út, van még fejlődési lehetőség. Mi ezt a célt szolgálni fogjuk, és mindent megteszünk érte” – fogalmazott a főigazgató.

Csőzik László polgármester köszöntőjében azt hangsúlyozta, hogy a Kós beírta magát Érd történetébe, és az érdi szívekbe is. Elmondta, hogy a város méltán büszke az iskolára, és reméli, hogy az intézmény falai közül kikerülő diákok közül minél többen Érden találnak majd munkát, itt indítják el vállalkozásukat.

„Akkor elmondhatjuk, hogy ti lesztek azok, akik legnagyobbrészt eltartjátok ezt a várost, ami nem a nagyiparáról, hanem a kis- és középvállalkozásairól híres. A mesteremberek, a szakmunkások, a szakipari dolgozók, az önálló vállalkozók, egyéni vállalkozók és a kis cégek tartják el Érdet, az iparűzési adónak köszönhetően” – mondta a polgármester.

Hozzátette: nagy öröm, hogy az intézmény kiváló szakembereket nevel ki, és az is, hogy ezek a szakemberek már a középiskolai évek alatt szervesen összekapcsolódtak a város életével. A Kós diájai ott vannak, amikor a mentőszolgálat állomását kell kifesteni, ott vannak az Érdi Ipartestület jótékonysági bálján, közreműködnek a városi rendezvényeken, és akkor is, amikor az Ifjúsági Önkormányzatot kell működtetni – amelynek polgármesterét most is, illetve az előző ciklusban is a Kós adta.

Csőzik László azt kívánta a Kós diákjainak, hogy az itt tanultakra támaszkodva találják meg számításaikat az életben, és az itt szerzett elméleti és gyakorlati tudás kísérje őket pályájuk során.

Az ünnepségen megemlékeztek a névadó Kós Károlyról, majd átadták az iskolai sport- és tanulmányi versenyek díjait. Megkoszorúzták Kós Károly emlékművét, ezt követően különféle foglalkozásokon vehettek részt a diákok, meghívott előadók részvételével. Nem maradhatott el az önvédelmi és gasztronómiai bemutató sem, utóbbit egy mesterséf tartotta.

A legnagyobb szenzációt a BKV retro-járműve, egy Ikarus 60 jelentette, nemcsak a diákoknak, de meghívott vendégeinknek is. Pénteken is folytatódnak a Kós-napok, a diákönkormányzati programokkal. A hetet egy hatalmas suli-bulival zárják.

Fotók: Nagy Balázs

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email