Nem lehet elégszer hangsúlyozni: ha figyelmesek és kellően gyanakvóak vagyunk, akkor megelőzhető baj. Az elmúlt két hónapban a csalók Pest vármegyében 162-szer léptek akcióba és a hiszékeny, figyelmetlen sértetteket mintegy 235 millió forinttal károsították meg a rendőrség szerint.
A módszerek elég változatosak
Volt, aki bedőlt annak, hogy az ismeretlen személy banki ügyintézőnek adta ki magát, de akadt olyan is, aki egy program letöltésével távoli elérést biztosított a számítógépéhez, ezáltal a bankszámlájához is.
Még mindig számtalan e-mail vagy SMS érkezik arról is, hogy nem fizette be a sértett a számláit, vagy épp a rendőrség felé van tartozása, de reneszánszukat élik a „romantikus” csalások és az online piactereken elkövetett átverések is.
Akadt olyan csaló is, aki a rendőrség ügyintézőjének adta ki magát, egy idős sértett pedig óvadék gyanánt milliókat hagyott egy kukában.
„Ne dőljünk be az olasz táncdalénekeseknek és az amerikai katonáknak sem!”
– figyelmeztet a rendőrség.
Mire figyeljünk az ünnepi időszakban(is)?
Az ünnepek közeledtével érdemes az eddigieknél is jobban figyelni, hiszen a csalók ilyenkor még inkább igyekeznek kihasználni a kínálkozó lehetőségeket.
- csak megbízható online üzletből szabad vásárolni;
- amennyiben túl olcsó az adott termék, az gyanúra adhat okot,
- ha nincs feltüntetve a cég neve, címe, adószáma és székhelye, akkor valószínű, hogy jogsértő módon működő üzletről van szó.
A csomagküldő szolgálatokkal is érdemes vigyázni. Ha online piactéren adunk el valamit, akkor tartsuk szem előtt, hogy a vevő fizet, nem az eladó.
Ne dőljünk be annak, ha az eredeti csomagküldő szolgálat oldalához megtévesztésig hasonló oldal linkjét küldi el a vevő. Szinte biztos, hogy átverésről van szó.
Ezekre a fent említett linkekre ne kattintsunk rá, ne adjuk meg az adatainkat ezeken az oldalakon sem!
Az adatainkra akkor is vigyázni kell, ha egy „banktól” telefonál valaki:
- Ellenőrizzük, hogy valóban a számlavezető banktól érkezik-e a hívás! Kérjünk olyan adatokat, amelyet valóban csak a bank tudhat!
- Azt kérik, hogy töltsünk le egy programot? Soha ne tegyük, ugyanis ezzel biztosítunk hozzáférést a bankszámlához!
- Ha kétségünk van a hívással kapcsolatban, bontsuk a vonalat és inkább hívjuk vissza a banki ügyintézőt!
Ha mégis megtörténik a baj, akkor azonnal értesíteni kell a rendőrséget a 112-es telefonszámon, ahol kérjünk segítséget.