„Van eszköz a kezedben – Útmutató a digitális szülői felügyelethez” címmel új kiadványt adott közre február 6-án a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. A biztonságos internet napján megjelent olvasmányban olyan, a szülőknek szóló javaslatokat, illetve alkalmazásokat ismerhetünk meg, amelyekkel biztonságosabbá tehetjük gyermekünk online térben töltött idejét.
Mint írják, az online zaklatástól a csúnya beszéden és az erőszakos játékokon át a meztelenségig terjed a lista, amivel a fiatalok találkozhatnak az online térben. Ezeket a veszélyeket egyre nehezebb elkerülni, de azért tudunk mit tenni, hogy gyermekeink önállóan is biztonságosan éljenek a digitális világ nyújtotta lehetőségekkel.
A hatóság egyrészt a gyerekekkel való beszélgetések, valamint a szabályok kialakításának fontosságát hangsúlyozza. Azaz, miként érdemes, kell viselkedni a világhálón tapasztalható különféle helyzetekben.
Másrészt gyakorlati, kézzelfogható segítséget is próbál nyújtani, hiszen a kiadványból számos, a számítógépekre és mobil eszközökre telepíthető felügyeleti alkalmazást is megismerhetünk és elérhetünk.
Ezekkel a megoldásokkal kikerülhetők a gyerekek számára zavaró weboldalak, meghatározható a képernyőidő, az időkorlát pedig a hét különböző napjaira eltérően állítható be. Az alkalmazások beállításában az NMHH YouTube-oldalán elérhető videók nyújthatnak segítséget a szülőknek.
A kiadvány apropóján az NMHH több korábbi kutatására is hivatkozik, melyek azt mutatták be, hogy a szülő nevelési stratégiája mennyire befolyásolja a gyermek internetezési, online ismerkedési és kapcsolattartási szokásait.
A Digitális Szülőség-kutatásból – többek között – az is kiderül, hogy a passzív nevelési elvet követő szülők gyermekeinek 73 százaléka jelöl vissza gond nélkül ismeretlen embereket a közösségi médiában, míg az aktív nevelési stratégiát követő szülők gyermekeinél ez az arány mindössze 27 százalék.