Illegális hulladéktelepet számolnak fel Érden – tájékoztatott honlapján a Pest Megyei Kormányhivatal.
Pontos címet, városrészt nem írnak, de információink szerint a Kőrösi iskola környékén található az a két ingatlan, ahol egy magánszemély halmozott fel 200 köbméter vegyes hulladékot.
Jórészt lom, bontási és építési hulladék, valamint gépjármű-alkatrészek és háztartási szemét került az ingatlanra – ezeket a kormányhivatal szállíttatta el a napokban. Az ügynek több évre visszanyúló előzménye van.
Érd jegyzője két éve kötelezte bírság megfizetésére és a hulladékhegy felszámolására az ingatlan tulajdonosát, aki ennek nem tett eleget, így került át az ügy végrehajtásra a kormányhivatalhoz.
Tarnai Richárd főispán a helyszínen elmondta: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal rendelte el a végrehajtást, amelyben a hulladékgazdálkodási hatóság jogosult eljárni. Mint írják, a hulladékot a kötelezett költségére távolítják el – ez esetben a kötelezett vélhetően az ingatlan tulajdonosa.
(Videó forrása: Pest Megyei Kormányhivatal)
Ha a kormányhivatal honlapján nem is szerepel pontos cím, az egyik közösségi oldalon beazonosíthatóan írtak az esetről pár napja. Az egyik közelben élő úgy fogalmaz:
Az ötödik napja hordják a 2 telekről a szemetet!!!! 5 nap termése legalább 4 kukásautó, kb 20 konténer (…), 1 markoló és 1 bobcat és vagy 8- 10 ember!!! Amit látni lehetett, mikor kezdték, hogy a szemét a házfal tetejéig ért. Nem csoda, hogy patkányok voltak a környéken.
Mivel ma már a kormányhivatal hatáskörébe tartozik az illegális hulladéklerakással kapcsolatos minden ügy, az önkormányzat nem intézkedhet, nem járhat el ilyen esetekben. Tetlák Örs alpolgármester az ÉrdMostnak elmondta: nagyon fájlalják, hogy ezt a hatáskört a kormány elvette a településektől, hiszen
„az illegális hulladékkal rengeteget kínlódunk, teljesítőképességünk határán túl is harcolunk ellene. Amit lehet, elszállítunk, de a jó irány az újratermelődés megelőzése lenne, ezt pedig hatáskör nélkül nem tudjuk elérni”.
Tehát ha illegális hulladékról érkezik bejelentés az önkormányzathoz, azt továbbítaniuk kell a kormányhivatalhoz. Az eljárást ez jelentősen lassítja, nem beszélve arról, hogy közterület esetén általában visszautalják az ügyet a településhez. Január elsejétől változások várhatók. Ha az új szabályozás életbe lép, még több terhet róhat az önkormányzatokra, hiszen a tervek szerint a településeknek kötelező lesz elszállíttatniuk az illegális hulladékot. A költségeket ugyan ráterhelhetik a terület tulajdonosára, de kérdés, hogyan és mikor tudják behajtani ezt az összeget? Az elszállítás költségét pedig senki nem előlegezi meg az önkormányzatoknak – mutatott rá Tetlák Örs.
Érd egyébként éves szinten, a különböző akciók, pályázatok keretében körülbelül ötvenmillió forintot költ illegálishulladék-mentesítésre.