Antal Zsolt elmondta, hogy a magyarok többsége szezonálisan fogyaszt mézet és az éves átlagfogyasztás 1 kg körül alakul. 2021 nem a méhészek éve volt, kevés méz lett, de a méz árát, mint mondta, nem a méhészek, nem a termelők, sokkal inkább a kereslet határozza meg.
Mint kiderült, a méz mennyiségét nagy mértékben befolyásolja az időjárás, ebbe nem tudnak a méhészek beleszólni, így nem csak rajtuk múlik, milyen lesz a méztermés.
Az a mézmennyiség, ami itthon termelődik, Antal Zsolt szerint a hazai igényeket teljes mértékben fedezni tudja, így a külföldről érkező mézekre nincs szükség.
A méz immuneresítő és igazából megelőzésre való, így a méhész szerint javasolt a fogyasztása. Ráadásul, sokan nem tudják, hogy a mézet nem kell egyből lenyelni, érdemes tartogatni egy ideig a szánkban, hogy a hatóanyagok jobban felszívódjanak a nyálkahártyán, de a legjobb a méz, a propolisz és a virágpor keverékének fogyasztása, a méhészeknél általában ezt a három terméket meg is lehet vásárolni.
A méhész elmondta, a tél során is van dolguk. Fel kell készülniük a tavaszra, a hibás kaptárokat ki kell javítani,esetleg kicserélni, viaszt kifőzni, műlépet készittetni. Mint mondta, a méhésznek az év minden napjában méhészként kell viselkedni.
Ha egy méz kikristályosodik, az csak esztétikailag okoz problémát, a minőségét nem befolyásolja.
Hallgassa meg a beszélgetést Antal Zsolt méhésszel és további érdekességekre is fény derül!