Az Érd FM 101.3 Bundáskenyér című műsorának vendége volt, Kónya Sándor mentőtechnikus és Kőszegi Béla, az Érd és Térsége Mentőszolgálatért Alapítvány alapítója, akikkel a mindennapi munkájuk melett számos fontos kérdésről beszélgettünk.
Az érdi mentőállomás 1981-ben épült, vagyis idén 40 éves. Kőszegi Béla elmondta, hogy 2019-ben épp azzal a céllal hozták létre az alapítványt, hogy az érdi mentőállomás mindennapjait tudják segíteni. „Mindig kitűzünk magunk elé valamilyen célt és azt próbáljuk elérni támogatókkal.” Így ki tudták cserélni mind a három kaput, így azok ma már auhttps://erdmost.hu/wp-content/uploads/2021/06/business-blog-session-cover-img-03.jpgatikusan nyílnak. Az alapító arról is beszámolt, hogy szeptemberben lezajlott egy igen komoly munka, a teljes villanyhálózatot újrahúzták az állomáson. Hamarosan kamerarendszer kiépítésére kerül sor és folyamatosan egyeztetnek a vizesblokk felújításával kapcsolatosan az illetékesekkel. Az alapítvány jóvoltából az elmúlt időszakban sikerült beszerezni egy páciens monitort, három raptor ollót, mellyel adott esetben egy balesetet szenvedett motoros védőruházatát akár másodpercek alatt le tudják vágni, de a garázs falának műgyantázását is így sikerült megoldani.
A műsor vendégei ismét kihangsúlyozták, hogy ha valaki a mentőt hívja, nagyon, fontos, hogy a kutyát zárják el, legyen szó bármilyen fajtáról, mert amíg elől van, addig nem mennek be és ezzel időt veszítenek. Fontos, hogy baj esetén a 112-t hívjuk, mert ők tudják közvetlenül kapcsolni az Országos Mentőszolgálatot, a rendőrséget illetve a tűzoltóságot, amennyiben ez szükséges. Fontos mérlegelni, hogy valóban indokolt-e a segítségkérés, mert gyakran vonulnak ki a mentőt feleslegesen.
Az Érdi Mentőállomás a hétköznapokban covid szűrőpontként is működik, ami további terheket ró rájuk. Napi 70-80 fő tesztelésére készültek, de ezt bőven túlszárnyalták, a legtöbb egy nap alatt elvégzett teszt 238 darab volt, de rendszeres a napi kétszáz szűrés. Ezzel kapcsolatban kiemelték, hogy a teszteléshez háziorvosi beutalóra van szükség, amit telefonon is lehet kérni, ők azt látják az úgynevezett felhőben, azonban olyan tesztelésre sajnos nincs lehetőség, hogy valaki beutaló nélkül kérje a vizsgálatot.
Az interjúban szó volt arról is, hogyan kerüljük el a karácsonyi baleseteket, az érdi mentősök elmondták, hogy karácsonykor nem is gondolnak nyugodt ügyeletre. A szenteste náluk balesetekben, sérülésekben, akut állapotokban és fájdalmakban gazdag. Minden a ponty tisztításakor szerzett vágási sérülésekkel kezdődik, a karácsonyi fények szerelése közbeni áramütéssel vagy leeséssel folytatódik, és mindehhez este a torkon megakadt szálkák és emésztési zavarok is csatlakoznak a túlzásba vitt evés és a rossz ételkombinációk miatt. Nem ritkák a szórakoztató pirotechnika okozta sérülések és az alkoholmérgezések sem, bár ezek gyakrabban szilveszterkor fordulnak elő. De nem szabad elfeledkeznünk a karácsonyi depresszióról és öngyilkossági kísérletekről sem, amelyek sajnos az ünnepek táján sem ritkák, épp ellenkezőleg.
Mit mondjunk a mentőknek a telefonban?
Fontos tudni, hogy az ünnepek alatt is és mindenkor könnyebb lesz a mentők dolga, ha világosan fogalmazunk. Mondja el nekik:
- a nevét és a telefonszámát;
- a címet, ahol a baleset történt, ill. ahova a mentőket kéri;
- mi történt – írja le a helyzetet, esetleg azt, hogy mit lát;
- a sérültek számát;
- a sérülések típusát. Ne próbáljon diagnózist felállítani vagy találgatni, csak azt írja le, amit a saját szemével lát, vagy azt, amit a közvetlen szemtanú mondott Önnek;
- milyen segítséget nyújtott, esetleg milyen segítségnyújtás van folyamatban, szüksége van-e utasításokra az elsősegélynyújtáshoz.