Sokan az utolsó pillanatra hagyják az autógumi cseréjét, így általában az igazi fagyos tél beálltakor hatalmas sor áll már a gumis műhelyek bejáratánál. A szakemberek javaslata szerint jobb az első hóesés előtt lecseréltetni az abroncsokat, hiszen nem szükséges megvárni az legelső fagy időpontját ahhoz, hogy téli gumival autózzunk. Jó, ha fejben tartjuk, hogy érdemes már akkor felkeresni a gumis műhelyt, amikor a hőmérséklet hosszabb ideig 7 Celsius fok alatt marad. Arról azonban kevesen nyilatkoznak, mégis mikor jön el az idő arra, hogy ezeket a téli abroncsokat újra nyári gumikra cseréljük.
Mikor kell leszerelni a téli gumikat?
A legtöbb szerelő szerint bármennyire is örülünk a felmelegedésnek, a nyári gumi cserével jobb, ha várunk, hiszen a szeszélyes tavasz hozhat még magával kellemetlen meglepetéseket. Az optimális időpont pedig függ az adott járművezető szokásaitól is, hiszen vannak, akik csak kora reggel ülnek autóba, nekik pedig minden esetben számítaniuk kell a hajnali fagyokra még a tavaszi időszakokban is. Azok a járművezetők, akik pedig csak ritkán, hétvégente, napközben vezetik az autójukat, lehetséges, hogy túl korán visszacserélik az abroncsot nyárira, hiszen ők sokkal ritkábban találkoznak 7 fok alatti hőmérséklettel. Ők általában attól tartanak, hogy a melegebb aszfalton elkezd kopni a téli gumi. Az igaz, hogy számos helyen hallható, hogy a nyári hőségben hatalmas hiba téli gumival közlekedni, hiszen ez az abroncs nagyon hamar elhasználódik a felforrósodott aszfalton. De mi a helyzet a tavaszi időjárással kapcsolatban?
A szakemberek szerint ne siessük el a cserét!
Az alapkérdésre válaszolva, egyértelműen elmondható az, hogy a téli abroncsok úgy lettek kifejlesztve, hogy azok 7 Celsius fok feletti hőmérsékleten se károsodjanak jobban, mint a nagy hidegben. Ez azonban egyáltalán nem azt jelenti, hogy július-augusztusi melegben is célszerű téli gumiabronccsal kocsikázni. A szakemberek szerint, az átmeneti időszakban, tehát, február-március körül, amikor már lehetséges hogy van 1-2 melegebb hét a hónapban és érezhetjük a tavasz közeledtét, még ne váltsunk át nyári gumira, hiszen évről évre többször fordul elő, hogy még áprilisban is mínusz fokokat mutatnak a hőmérők. Sokkal biztonságosabb, ha ebben az időszakban még a téli gumikkal indulunk útnak, azért, hogy ne érjen semmilyen kellemetlen meglepetés bennünket.
Csere után a megfelelő tárolás is fontos
Az igazi nyár beköszönte után, a leszerelt téli gumikat hűvös, napfénytől teljesen elzárt helyen célszerű tárolni. Amennyiben van rá lehetőség, felnivel együtt teleltessük egy erre kialakított állványon. A megfelelő tárolásnak köszönhetően a téli gumi nem károsodik, így akár hosszú éveken át is a lehető legnagyobb biztonsággal használhatjuk majd. Ha nem tudjuk hol tárolni az abroncsokat, kérdezzünk rá egy gumis műhelynél, hiszen a legtöbb helyen már lehetőségünk van arra, hogy némi felár ellenében ők tárolják szezonálisan azokat.