Gerhard Ákos, Velence polgármestere az Érd FM 101.3 Bundáskenyér című műsorában elmondta, már reggel 5 órakor kint voltak a tóparton, ahol azt a tájékoztatást kapta, hogy sokkal kevesebb frissen megdöglött halat találtak, úgyhogy reményt keltő a helyzet.
Kitért rá, a Vízügy dolgozói Tolna megyéből hoztak átemelő szivattyúkat és a tó közepén egy nagy szivattyú másodpercenként 1 köbmétert forgat meg, amellyel oxigént ad a vízbe.
Mint az Érd FM 101.3-nak korábban Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője kifejtette, a halak tömeges pusztulását megelőző 5-6 napban még 17 fokos volt a tó vize, emiatt a halak az ívásukat két hónappal később tudták megkezdeni, mert annyira hideg volt a víz. Később a nagy meleg miatt a foszfor annyi oxigént vont ki a vízből, hogy a halaknak nem maradt, és az ívás után legyengült halak nem tudtak megküzdeni az oxigénhiánnyal, emiatt pusztultak el tömegesen a halak.
Gerhard Ákos úgy fogalmazott, ma jobb a helyzet, mint az elmúlt napokban. Kitért rá, hétfőn levelet írt a Fejér megyei rendőrfőkapitánynak, hogy adjon engedélyt arra, hogy akár jetskivel is járják a vizet, hogy a járművek oxigént termeljenek a halaknak. Erre pedig azért volt szüksége, mert a korábbi hasonló tervét elutasították.
„Mindenki azon van, hogy a tóban az oxigénmennyiség megfelelő legyen és megálljon a halpusztulás” – húzta alá Gerhard Ákos.