Sajnos nem ritka, hogy egy kisgyerek forrázás, égés miatt szorul orvosi ellátásra, mert magára rántja a készülő levest, teát. Ezt megelőzni úgy tudjuk, hogy rácsot teszünk a sütőhöz, főzőlaphoz, illetve tudatosítjuk a gyerekben, hogy veszélyes ezek közelébe menni.Ha mégis megtörtént a baj, először hűtsük le az adott részt.
„Sok szülő ott rontja el, hogy jéghideg vizet használ, pedig inkább csak hűvös legyen a víz, és maximum a test 20 százalékát lehet hűteni, 10 percen át. Ne ruhán keresztül hűtsük, de ha bele van ragadva a sebbe a ruha, akkor azt ne tépjük ki, hanem vágjuk körbe. Ezt követően szükséges megmutatni orvosnak, főleg ha olyan helyen van, mint az arc, a fenék, az intim testrészek vagy a különböző ízületek környéke, de akkor is, ha nagy a területe. A Bethesda egyébként égéscentrum is, így az előbb felsorolt estekben érdemes oda vinni a gyermeket.”
Félrenyelésről akkor beszélünk, amikor a légutakba idegen anyag kerül, a gyerek nem kap rendesen levegőt, elkezd köhögni, fuldokolni, légzési hangja sípoló vagy hörgő, ellilulhat az arca. Köhögtessük függőleges- vagy felsőtestet kissé előredöntött helyzetben. Ha nem tud köhögni, életkortól függően vagy a lábunkra vagy az alkarunkra fektethetjük, illetve nagy gyereknél megkérjük, kissé dőljön felső testével előre, így 5 határozott háti ütést alkalmazunk a tenyerünkkel.
„Csecsemőknél a háti ütések után 5 mellkasi lökés, nagyobb gyermeknél a Heimlich-féle műfogással 5 hasi lökés következik. Mindaddig váltakozva végezzük a háti ütéseket és mellkasi, hasi lökéseket, amíg a félrenyelt tárgy, falat nem távozik, vagy a gyermek elveszíti az eszméletét. A félrenyelés gyanúját is komolyan kell vennünk. Mindenképp orvosi vizsgálat indokolt.”
Ha a félrenyelt darabot otthon sikeresen eltávolítottuk, akkor is indokolt a mentő hívása, hiszen az esetlegesen még a légutakban lévő darabok a kórház felé vezető úton elmozdulhatnak, ezzel további légzési akadályt okozva. Ha a gyermek állapota rosszabbodik, eszméletét veszti, vagy nem távozott az idegentest, mindenképp hívjunk mentőt!
Ha a kisgyermek lenyelt valamit és a nyálát le tudja nyelni, könnyen kap levegőt, akkor a falat, tárgy a nyelőcsövéből a gyomrába juthatott. Amennyiben a tárgy lekerekített szélű, nem túl nagy, és nem gombelem, akkor várjuk meg a természetes távozását, ez 1-2 napon belül megtörténik és a széklet vizsgálatával ellenőrizhető.
„Ezektől eltérő esetben idegentest ügyeletet adó kórházat kell keresni, a Központi Ágy Nyilvántartót (+36 80 210-022) meg lehet kérdezni, mert nem minden nap ugyanaz az a kórház ad ilyen ügyeletet.”
Mérgezés leggyakrabban gyógyszerektől, marószerektől, növényi anyagoktól, illetve szénmonoxidtól következik be. A vegyi anyagokat, gyógyszereket gyermekek számára elérhetetlen helyen kell tartani. Minden vegyi anyagot csak az eredeti dobozában tároljunk, a kertben pedig mérgező növény lehetőleg ne legyen. Ha stabil a gyerek, tud nyelni, jól kap levegőt, akkor nyugodtan beviheti a szülő a kórházba. Mindenképpen vigyünk mintát abból, amit lenyelt vagy fényképezzük le a dobozát. Mérgezés gyanúja esetén a Heim Pál Kórház Toxikológiai Osztályát (+36 1 333-5079) lehet hívni és pontosan elmondják, mi a teendő.”
Érhet gyermeket áramütés is otthon, leggyakrabban annak következtében, hogy konnektorba nyúl vagy beledug valamit. Ezt megelőzni vakdugóval illetve Fi-relével tudjuk. Áramütés esetén mindig lássa orvos a gyermeket.