A Nemzeti Adó- és Vámhivatal lapunknak küldött közleményében azt írja, az adatok azt mutatják, hogy a gazdasági visszaesés nagyobb, gyorsabb és pusztítóbb az 1929-es nagy gazdasági világválság alatt tapasztaltaknál.
Ez a magyar gazdaság szempontjából azt jelenti, hogy a tavalyi évre 5-6 százalék közötti visszaeséssel kell számolnunk. Mint írják, a kormány gazdaságpolitikai elvei azonban most sem vesztették érvényüket.
„Továbbra is a munkahelyteremtés, a gazdasági fejlődés, a családok támogatása áll a középpontban” – mondta videóüzenetében Varga Mihály pénzügyminiszter.
Sors László, a NAV vezetője arról beszélt, a hivatal digitális fejlesztései nemzetközi viszonylatban is jelentősen egyszerűsítették az állampolgárok és vállalkozások adózását. Ezzel mindegy 25 millió adózói bevallás és kötelező adatszolgáltatást könnyítenek meg, amellett, hogy valós idejű információkkal szolgálnak a gazdasági eseményekről.
„Ezek az eszközök garantálják az állam és a tisztességes vállalkozások kárára működő, súlyos gazdasági bűncselekményeket elkövető bűnszervezetek kiiktatását is”
– jegyzi meg.
Hozzátették, a vállalkozások digitalizálásában is felhajtó erőként működő hivatali megoldások a járványhelyzetben is stabil működést biztosítanak a NAV-nak.
2020-ban az ügyfélszolgálati kapcsolatokban az elektronikus csatornák domináltak, 33 százalékkal csökkent a személyes ügyintézés és csaknem 80 százalékkal többen hívták telefonon a hivatal munkatársait, mint az előző évben.
A kormányzati adókönnyítések végrehajtásán túl, az átmeneti szabályokhoz alkalmazkodott hivatal, jelentős adatvagyona alapján szektorokra bontva képes mérni és bemutatni a gazdasági szereplők járványhelyzeti reakcióit, a bajba jutott vállalkozások nehézségeit is. A NAV által kezelt bevételekből – ami az államháztartás adó jellegű bevételeinek 94 százalékát teszi ki – pontosan látszik, hogy az áfából, a járulékokból és a szociális hozzájárulási adóból a vártnál kevesebb bevétel származott az elmúlt évben.
A gazdasági visszaesés és az adókönnyítések ellenére tavaly mintegy 2 százalékkal több volt a NAV bevétele, mint 2019-ben. Ebben a hivatal teljesítményén túl komoly szerepe volt az adópolitikának és a gazdaság szereplőinek is. 2020-ban 15 ezer 813 milliárd forint folyt be az adó- és vámhivatalhoz, ami mintegy 94 százaléka a kormány által még a járványhelyzet előtt tervezett bevételnek. 2021-ben 17 ezer milliárd forint beszedése a cél – mondta évértékelőjében Sors László, a NAV vezetője.