Mint beszámoltunk róla, Orbán Viktor miniszterelnök négy gazdaságvédelmi döntést hozott december 19-én. Az egyik közülük, hogy a kis- és középvállalkozások és egyéni vállalkozások iparűzési adóját 2021. január 1-től megfelezik.
Csőzik László szerint a kormány szokás szerint három lépéssel az események után kullog. Örvendetesnek nevezte, hogy védik a sérülékeny kis- és középvállalkozásokat, de korábban és határozottabban is cselekedhettek volna.
“Az adócsökkentésnek alapvetően mindenki örül. Elméletben működik is. A gyakorlatban azonban nincs ingyenebéd: mindig duplán fizetjük meg az árát.
A vállalkozásoknak nyújtott érdemi segítséget, konkrét állami támogatást ezzel a kegyelemkenyérrel nem lehet megspórolni” – írja Csőzik László, megjegyezve, a kormánynak bőven lenne pénze rá, hogy kihúzza a bajból a vállalkozásokat, az orvosokat, ápolókat, szociális gondozókat, pedagógusokat.
A polgármester összegezte, hogy a kormány a tavaszi veszélyhelyzet óta 140 milliárdot költött versenysportra és stadionokra, ez napi több mint félmilliárd forint.
“Egyedül ebből a pénzből csodát lehetett volna tenni az egészségügyben. És akkor nem tartanánk ott, hogy a napi halálozások már az igen rosszul teljesítő, csak enyhe korlátozásokat bevezető svédekét is felülmúlják. A maradék pénzből pedig juthatott volna arra is, hogy az állam kisegítse a szintén a járvány frontvonalában küzdő önkormányzati dolgozókat”
– fogalmazott, kifejtve, minden vállalkozás létfeltétele, hogy a város, amelyben működik, jó infrastruktúrát és fizetőképes keresletet nyújtson számára.
“Ennek tesz be az, hogy a válság miatt eleve alacsony iparűzési adóbevételeket most a kormány megfelezi.
A fürdővízzel együtt sikerült kiöntenie a gyereket is: ha működésképtelenné teszi a településeket, a vállalkozások sem bírják sokáig. Márpedig Érden majdnem 80 százalék a kis- és középvállalkozások aránya. Városunk költségvetésére a kormány ezzel a döntésével milliárdos, ezermilliókban számolható csapást mér.
Ennyivel kevesebb pénz jut a bölcsődék, óvodák, az idősotthon, a szociális gondozó, a könyvtár, a művelődési ház fenntartására, érdi programokra, köztisztaságra, a földutak aszfaltozására, és még egy csomó kötelező és önként vállalt feladatunkra. Kíváncsian várom a kormány ajánlatát, miként fogja kárpótolni az érdieket.” – tette hozzá Csőzik László.
A kormány szokás szerint három lépéssel az események után kullog. Örvendetes, hogy védendőnek minősítette a sérülékeny…
Közzétette: Csőzik László – 2020. december 19., szombat