22_03_29_erdmost_nincskep

Januártól jön a nagyszülői gyed

22_03_29_erdmost_nincskep

Januártól jön a nagyszülői gyed

Több, a családok védelmével összefüggő törvény technikai módosítását terjesztette az Országgyűlés elé az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A 2020 januártól életbe lépő nagyszülői gyedben részesülők számára a Munka Törvénykönyvének módosításával megteremtjük a munkavállalók védelmét.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Mint ismert a kormány a tavasszal bejelentett családvédelmi akcióterv keretében döntött arról, hogy 2020 januárjától bevezeti a nagyszülői gyedet. A módosítás megteremti annak lehetőségét, hogy a munkaerőpiacon aktív nagyszülő az unoka kétéves koráig – ikrek esetén hároméves korig – otthon maradhasson a gyermekkel. A nagyszülői gyed átlagfizetés esetén 208 ezer forint havi támogatást jelent.

A nagyszülői gyed igénybevételének feltételei, hogy a szülők jogosultak legyenek a gyedre, és hogy nyilatkozzanak arról, egyetértenek a gyermekgondozási díj nagyszülő általi igénybevételével. A nagyszülő a gyed mellett csak akkor dolgozhat, ha a munkavégzés az otthonában történik, továbbá a nagyszülőnek is jogosultnak kell lennie a gyedre, azaz a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosítottnak kell lennie. Feltétel az is, hogy a gyermeknek a szülővel kell élnie: ez természetesen nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy napközben a nagyszülő elvihesse magához a gyermeket, és ott vigyázzon rá.

Fontos megjegyezni, hogy a nagyszülői GYED csak abban az esetben vehető igénybe, ha a gyermek után más nem kap gyermekgondozást segítő ellátást. A nagyszülő több unoka után többszörösen is igénybe veheti a gyedet, amely a nyugdíj szempontjából jogosultsági időnek számít.

A Munka Törvénykönyv kedden benyújtott módosításának célja, hogy megteremtse a nagyszülői gyermekgondozási díj munkajogi pillérét, és kimondja, hogy a gyermekgondozási díj időtartamára a nagyszülő fizetés nélküli szabadságra jogosult. A javaslat értelmében ezen időtartam alatt a munkavállaló felmondási védelemben is részesül, továbbá ez az időszak a szabadság és a végkielégítésre való jogosultság szempontjából jogosító időnek minősül.

A törvénycsomag emellett több a gyermeket nevelő magyar családok helyzetének javítását és a szociális biztonság erősítését szolgáló módosítást is tartalmaz, melyek többek között tovább erősítik a gyermekek védelmét.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email