22_03_29_erdmost_nincskep

Mennyi táppénz jár a koronavírusos betegnek és a karanténban lévőknek?

22_03_29_erdmost_nincskep

Mennyi táppénz jár a koronavírusos betegnek és a karanténban lévőknek?

A Nemzeti Népegészségügyi Központ frissítette a hivatalos információs összefoglalót, hogy mi történik, illetve mi a teendő, ha koronavírus-fertőzés miatt betegek vagyunk, vagy hatósági házi karanténba kényszerülünk.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Továbbra is meredeken emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma úgy világszinten, mint Magyarországon – ezzel párhuzamosan mind többen kényszerülnek betegállományba, esetleg karanténba a COVID-19-cel összefüggésben.

Mi a teendő, ha bizonyítottan fertőzöttek vagyunk, illetve ha hatósági házi karanténba kényszerülünk? Mennyi táppénz jár és ki vesz keresőképtelen állományba?

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) még az első hullám idején adott ki hivatalos információs összefoglalót, amit aztán a napokban módosított.

A legfontosabb továbbra sem változott: aki COVID-19 vírussal kapcsolatban otthonában vagy egészségügyi intézményben járványügyi megfigyelés alá kerül, keresőképtelen állományba vehető.

Az ehhez kapcsolódó jogszabály így szól: Az egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) 44.§ g) pontja szerint keresőképtelen, akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat- egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható.

Ki vesz keresőképtelen állományba?
Amennyiben kiderül rólunk, hogy elkaptuk a koronavírus-fertőzést, nincs egyéb teendőnk, mint bármilyen olyan betegségnél, ami miatt nem tudunk dolgozni. A COVID-19 vírussal összefüggésben keresőképtelen állományba vételre ugyanazon orvos jogosult, mint bármilyen más okból.

Jogszabályi háttér: 102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 11. § (2) bekezdése kimondja, hogy, ha a keresőképtelenség közegészségügyi okból történt hatósági elkülönítés, illetőleg közegészségügyi okból történt foglalkozástól eltiltás vagy járványügyi zárlat miatt áll fenn, az intézkedéseket elrendelő tisztifőorvos értesíti a keresőképtelen állományba vételre jogosult orvost, aki a biztosítottat nyilvántartásba veszi, és keresőképtelenségét igazolja.

A közegészségügyi okból foglalkozástól eltiltás vagy hatósági elkülönítés esetén a keresőképtelenséget az orvos „7”-es kóddal igazolja.

Mennyi táppénz jár?
Amennyiben nem foglalkozás közben betegedtünk meg, táppénz estén is ugyanaz a helyzet, mint az egyéb betegségeknél azzal a kiegészítéssel, hogy a táppénz mértéke az általános szabályok szerint alakul, ha hatósági házi karanténba kerülünk.

A táppénz mértéke:

50%-os mértékű a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt,
60%-os mértékű, ha nem kórházi ellátásról van szó, és a biztosított a folyamatos biztosítási időszaka alatt rendelkezik legalább 730 biztosításban töltött nappal,
50%-os mértékű, ha nem kórházi ellátásról van szó, és a biztosított a folyamatos biztosítási időszaka alatt nem rendelkezik legalább 730 biztosításban töltött nappal.
A „7”-es kódos keresőképtelenség esetén betegszabadság nem jár, hanem a keresőképtelenség első napjától táppénz megállapítására és folyósítására kerülhet sor. Továbbá „7”-es kódos keresőképtelenség esetén a foglalkoztatót táppénz-hozzájárulás fizetési kötelezettség nem terheli. „7”-es kóddal a keresőképtelenség igazolására természetesen csak abban az esetben kerülhet sor, ha a „karantén” a hatályos jogszabályok alapján elrendelésre került.

Mi a helyzet, ha munka közben/miatt betegedtünk meg?
Amennyiben a koronavírusos megbetegedés foglalkozási megbetegedésnek minősül, akkor 100%-os táppénz jár (baleseti táppénz). Akkor kerülhet sor baleseti táppénz – 100%-os mértékű megállapítására, ha a biztosított olyan módon fertőződött meg a koronavírussal, hogy az foglalkozási megbetegedésnek minősül; vagyis az a beteg munkavégzése, foglalkozása gyakorlása során alakult ki.

A foglalkozási megbetegedést a 27/1996. (VIII. 28.) NM rendelet szerint az arra hatáskörrel rendelkező szerv kivizsgálja és megállapítja.
Ha erre sor került, és az egészségbiztosítási szerv az Ebtv 52. §-a alapján – is döntést hozott a foglalkozási megbetegedés társadalombiztosítási szempontból üzemi balesetként való elismeréséről, akkor nincs relevanciája annak, hogy az őt kezelő orvos milyen kezelést rendel el, vagy, hogy a beteg kórházban vagy az otthonában gyógyul-e. Ezekben az esetekben a keresőképtelenséget az orvos – a foglalkozási megbetegedés elismerése után – „2”-es kóddal igazolja.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email