22_03_29_erdmost_nincskep

A vészhelyzet feldolgozását segítő program indul

22_03_29_erdmost_nincskep

A vészhelyzet feldolgozását segítő program indul

Tanároknak, gyerekeknek és szülőknek szeretne lelki támogatást nyújtani a Szociális Gondozó Központ a nyári is-kolai felügyelet ideje alatt, vagy akár az őszi tanévkezdéstől. A program ingyenes, és azokban az iskolákban zajlik majd, ahol igénylik ezt a szolgáltatást.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

„A tapasztalatok azt mutatják, hogy minden veszélyhelyzet után szükség van lelki megsegítésre. Két pszichológus kollégámmal, Kiss Fanni Fruzsinával és Gattyán Norberttel együtt dolgoztuk ki azt a programot, amellyel a napokban kerestük meg az iskolákat” – tudtuk meg Gecse-Simon Orsolyától, a Szociális Gondozó Központ intézményvezető-helyettesétől, aki a pszichoszociális segítségnyújtás trénere. Egyelőre hárman vannak, de szükség esetén más szakembereket is be tudnak vonni a projektbe.

Szeretnének az iskolákon kívül, az on-line térben is megjelenni.
A program három másfél órás foglalkozásból áll. Az egyik alkalommal a gyerekek egy mesén keresztül, rajzos formában dolgozhatják fel saját karanténélményeiket. A másik találkozás során a pedagógusok mesélhetnek arról, hogyan él-ték meg ezt az időszakot, milyen jó és rossz tapasztalatokkal gazdagodtak. A szakemberektől megtudhatják, hogyan ismer-hetik fel, melyik gyerekre hatott negatívan az elmúlt időszak, illetve hogy milyen módszerrel segíthetik tanítványaikat a történtek feldolgozásában. Ötleteket kapnak arra, hogyan tud-ják szabályozni a problémás gyerekek viselkedését a csoporton belül, és olyan gyakorlatokkal is megismerkedhetnek, amelyek révén egyénileg tudnak foglalkozni a nehezebben kezelhető diákokkal.  

A program harmadik eleme a szülői konzultáció, amelyen a jelenlévők megbeszélhetik a szakemberekkel, hogyan változott meg gyerekeik viselkedése a veszélyhelyzet alatt (motiválatlanság, veszekedések, dührohamok, alvás-ébrenlét felborulása, félelmek, szorongások megjelenése), és tippeket kapnak ezek kezelésére, illetve olyan technikákat ismerhetnek meg, amelyek segíthetnek a gyerekekkel közösen feldolgozni a traumákat. A találkozó arra is jó alkalom, hogy a szülők megtapasztalhassák, nincsenek egyedül ebben a nehéz helyzetben. 

„Az sem gond, ha a programra nem most, az iskolaidő végén, hanem a következő tanév elején kerül sor, hiszen a pszichés működés törvényei szerint a poszttraumás tünetek nem azon-nal, hanem a veszélyhelyzet után fél évvel mutatkoznak meg leginkább. Az emberek többsége ilyenkor spontán gyógyul, de 10-25 százalékuk nem tud továbblépni szakember segítsége nélkül. Ez persze átlagos szám, a gyerekeknél máshogy alakulhat.” Gecse-Simon Orsolya bízik benne, hogy lesz érdeklődés az ingyenes program iránt, amely ráadásul egyedülálló lehetőség, tudomása szerint ugyanis más településen nincs hasonló kezdeményezés.
 

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email