22_03_29_erdmost_nincskep

Természettudományos napok az Érdligeti Általános Iskolában

22_03_29_erdmost_nincskep

Természettudományos napok az Érdligeti Általános Iskolában

Az Érdligeti Általános Iskolában immár hagyomány, hogy novemberben természettudományos hetet tartanak. Ez összecseng az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium novemberi tehetségkutató versenyével és a tudomány hónapjával. Idén a természettudományos napok központjában a levegő áll.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

2003 óta november 3. a Magyar Tudomány Ünnepe, emlékezve arra, hogy 1825. november 3-án ajánlotta fel Széchenyi István birtokai egyévi jövedelmét egy magyar tudós társaság megalapítására. Azóta az országos programsorozat kinőtte magát és már egy egész hónapon át várják a tudomány iránt érdeklődőket.

Az Érdligeti Általános Iskolában a koronavírus-járvány miatti szünet után újra elindul a hagyományos programsorozat. November 22–26. között előtérbe kerül a természettudomány, ahol a következő foglalkozásokat tartják

  • felkészítik a nyolcadikos tanulókat a természettudományos tehetségkutató versenyekre, részt vesznek a meghirdetett versenyeken
  • hétfőn a negyedikes tanulók laborgyakorlaton vesznek részt a felsős természettudományos szakteremben
  • a felső tagozatos diákoknak projektnapot tartanak a „LEVEGŐ” témában
  • pénteken zárásként pedig kémia showt tartanak minden érdeklődő számára

A természettudományos hét céljai:

  • Érdeklődés felkeltése a természettudományos tárgyak iránt, különösen az újonnan tervezett természettudományos kompetenciamérés tükrében.
  • Természettudományos tárgyak elfogadásának erősítése, hiszen felmérések igazolják, hogy a kedveltségi sor végén helyezkednek el ezen tárgyak.

A vizsgálatok nem lehetnek egyirányúak, több oldalról kell körbejárni egy adott jelenséget. Ezért vonták be a vizsgálatokba a felső tagozaton tanító kollégákat, így mindenki a saját szakterületének ismerőjeként mutatja be a kiválasztott jelenséget. Nem lehet egy jelenséget, gondolatot, fogalmat csak kémiailag, fizikailag vagy biológiailag magyarázni. Áttekintően kell értelmeznünk a világot.

Idén a levegő lesz a vizsgálat középpontja, ezt dolgozza fel minden kolléga, a saját területének megfelelően. Különös hangsúlyt fektetnek a gyakorlati vizsgálatokra, tapasztalatokra. Ezen tapasztalatok összegyűjtése, értelmezése, magyarázata egy teljesebb képet alkot a tanulókban a vizsgált jelenségekről.

A levegővel kapcsolatban a következőket dolgozzák fel:

  • Fizika: légellenállás, légnyomás, levegő áramlása
  • Kémia: levegő összetétele, összetevők vizsgálata
  • Földrajz: légköri jelenségek
  • Történelem: repüléstörténet
  • Idegen nyelvek: játékos fejtörők
  • Testnevelés: vitálkapacitás mérése, vizsgálatok
  • Technika: légellenállás, hőjelenségek gázokban
  • Magyar nyelv: játékos vetélkedők a légkörrel kapcsolatban (Kahoot, stb)
  • Ének: aerofon hangszerek bemutatása: olyan hangszerek, melyek hangját elsődlegesen a levegőben végbemenő valamilyen esemény hoz létre (síp, hárfa, furulya, szájharmonika, klarinét, trombita, orgona, stb)

Az iskolának fontos a természettudományos gondolkodásmód erősítése: a tudás a tapasztalatok alapján épül a tanulókban.

A foglalkozások lebonyolításában azok a jelenlegi és elballagott diákok segédkeznek, akik elkötelezettek a természettudományok iránt.

Mivel a két tagozat külön helyszínen dolgozik, fontos a szorosabb kapcsolat kialakítása, erősítése a két tagozat között, a tanulók támogatása a jövőbéli tanulási helyszín megismerésében (Diósdi út – Túr utca).

A felsős diákok támogatása a természettudományos vizsgálatok elvégzésében, negyedikes diákok munkájának felügyeletében. Ez mindig nagy elismerés, sokan vágynak arra, hogy a vizsgálatok levezetésében segédkezhessenek, a kémia show műsorának tevékeny részesei legyenek. Több tanuló példaként tekint a kísérleteket felügyelő, showban részt vevő diákokra.

Az elballagott, természettudományos oktatásban részt vevő, diákokkal való kapcsolattartás.

Állandó szakmai megújulás, újabb ismeretek gyűjtése, érdekes kísérletek keresése, kipróbálása a kémia showra.

A kísérletek újítása, a show korszerűsítése, a látvány folyamatos javítása is nagyon fontos a szervezőknek.

További cikkeink

További cikkeink

Az Érdi Kincses ÓvodaKutyavári Tagóvodája pályázatot hirdet köznevelési foglalkoztatotti jogviszony keretében pedagógiai asszisztens munkakör/feladatkör

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email