Renewable,Energy,Concept,Earth,Day,Or,Environment,Protection,Hands,Protect

Lámpaoltás – Energiatakarékosság az otthonunkban

Renewable,Energy,Concept,Earth,Day,Or,Environment,Protection,Hands,Protect

Lámpaoltás – Energiatakarékosság az otthonunkban

Perger Andrást, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelősét kérdeztük arról, mi mindent tehetünk annak érdekében, hogy kevesebb energiát használjunk az otthonunkban.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Már szüleinktől is azt hallottuk gyerekkorunkban, hogy kapcsoljuk le a lámpát, ha nincs rá szükségünk. És milyen igazuk volt, mintha csak tudták volna, mi vár ránk 30-40 év múlva. Perger András szerint ma az az alapvető elvárás, hogy csak akkor használjunk energiát, ha feltétlenül szükség van rá, és erre a legelemibb példa az, ha kijövök a fürdőszobából, lekapcsolom a villanyt.

„A mai világítástechnikai megoldásokkal már igen kevés áramot fogyasztunk, de a tudatosság, hogy a rendelkezésünkre álló erőforrásokkal akkor is spórolunk, ha azok keveset fogyasztanak, továbbra is támogatandó.”

A Greenpeace munkatársa az energiatakarékos izzók kapcsán kiemelte, energiafogyasztásban biztos, hogy kedvezőbbek, de a régieket csak akkor érdemes leváltani, ha tönkrementek, mert úgy lecserélni bármilyen műszaki berendezést, hogy az még nem érte el az élettartama végét, az energia- és anyagpazarlás. Bár nem könnyű, de igyekezzünk minél kevesebbet használni az okoseszközeinket, háztartási kütyüjeinket, hiszen ezek is sok energiát fogyasztanak. Most, hogy jön a jó idő, érdemesebb gyakrabban ,kimenni a természetbe, és nem feltétlenül kell magunkkal vinni a telefont, hogy az erdőben is azt nyomkodjuk. A monitort kapcsoljuk ki, ha befejeztük a munkát, vagy tegyük hibernált állapotba a gépet.

A háztartási berendezésekről tudni kell, akkor is folyamatosan áramot fogyasztanak, ha ki vannak kapcsolva. A televízió, a hifiberendezés, a különböző beltéri egységek egyetlen kikapcsolható elosztó segítségével könnyen áramtalaníthatók. Sokat lehet spórolni az energiával a konyhában is. Sokszor követjük el azt a hibát, hogy felteszünk egy egész kanna vizet forrni egy bögre tea kedvéért, amit aztán kiöntünk, és aminek – lássuk be – semmi értelme sincs.

„Rakjunk bele annyi vizet, amennyire szükségünk van, főzéskor pedig használjunk fedőt.”

Ma már alap, hogy ne mosogassunk kézzel, és főként ne folyó vízzel. A mosogatógépek víz- és energiafelhasználásban roppant hatékonyak, persze érdemes környezetbarát mosogatószert használni. Ugyanakkor ezeknek a gépeknek az élettartama egyre kritikusabb, és ha ötévente lecserélünk egy háztartási berendezést, akkor az előállítási költséget növeljük, anyagot és energiát használunk. A vízzel való takarékoskodást is érdemes megemlíteni, hiszen ahhoz is rengeteg energia kell, hogy eljusson a háztartásunkba a víz. Az egyéni, hogy ki milyen hőmérsékletű vízben szeret fürdeni, zuhanyozni, de már azzal is takarékoskodhatunk, ha fürdés helyett inkább a zuhanyozást választjuk. Nyilván kisgyerekkel ez nehezebben megoldható, az enyém is legszívesebben minden este nyakig érő vízben pancsolna, lehetőleg úgy, hogy folyamatosan adagolom bele a meleg vizet, de a tudatosságra nevelésnek már ilyenkor is nagyon nagy szerepe van. Ugyanígy a kézmosásnál is lehet a gyereknek mondani, hogy úgy mosunk kezet, hogy kinyitjuk a csapot, vizet engedünk a kezünkre, majd elzárjuk. Beszappanozzuk a kezünket, majd kinyitjuk és leöblítjük. A fogmosással ugyanez a helyzet, nem folyatjuk egyfolytában a vizet.

„Valószínűleg nem ezzel fogjuk a legtöbb energiát megtakarítani, de a tudatosság szempontjából ezek nagyon fontosak, és tudni kell, hogy bármit teszünk, bárhogy döntünk, a mögött nagyon sok környezeti hatás van.”

A háztartásokban rengeteg energiát fogyaszt a fűtés, illetve a hűtés. Nagyon sok múlik a házunk, lakásunk adottságain, és amivel igazán sokat lehet spórolni, azok igen komoly, akár 10 millió forintos beruházások: nyílászárócsere, szigetelés, gépészet cseréje.

„Ha télen egy fokkal kevesebbre állítjuk a fűtést, akkor átlagban 6%-kal kevesebb energiát fogyasztunk, ez a lakás adottságaitól függően lehet 3%, de lehet 10 is.”

Viszonylag könnyen elérhető, ezért érdemes a radiátorokra szabályozószelepet szerelni, így helyiségenként lehet szabályozni a hőmérsékletet, vannak ugyanis ajánlások, miszerint a hálószobában 18, a nappaliban 20-21, a fürdőszobában 22 fok legyen. Bevallom, nálunk ennél mindenhol több van, viszont nyáron egy csomó energiát megspórolunk azzal, hogy nem használunk klímát, mert nem szeretjük. Perger András a klímahasználat kapcsán elmondta, valahol érthető a hűtőberendezések használata, hiszen Magyarországon is emberek halnak meg a hőhullámok miatt, így fontos, hogy az erre érzékenyebbeket, az időseket és a gyerekeket hűvösebb környezetben tartsuk. Persze a hűtésre is létezik néhány praktika, nem kell egyből a klíma távirányítójáért nyúlni. Míg télen az a logikus, hogy a redőnyt felhúzzuk, és hagyjuk besütni a napot, nyáron engedjük le, vagy húzzuk be a függönyt. Ez utóbbi persze fel fog melegedni, de még mindig jobb, mint ha engedjük, hogy az egész lakásba besüssön a nap.

„Este pedig, amikor a kinti hőmérséklet alacsonyabb, mint a benti, tárjuk ki az ablakot, szellőztessünk, és reménykedjünk abban, hogy 20 fok alá csökken a hőmérséklet, mert amilyen nyaraink vannak, előfordul, hogy 24 fok van éjszaka is, akkor viszont nem fog lehűlni a lakás.”

Beleszólni persze senki életében nem lehet, mindenki mással tud takarékoskodni, de amit tudunk, azt tegyünk meg a Földünk és gyermekeink jövőjéért

forrás: Szabó Réka Nikoletta - Érdi Újság

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email