22_03_29_erdmost_nincskep

Költészet napja, ezúttal az interneten

22_03_29_erdmost_nincskep

Költészet napja, ezúttal az interneten

Április 11-én ünnepeljük a költészet napját; ebből az alkalomból egész napos online programot hirdetett meg a Magyar Versmondók Egyesülete, a Petőfi Irodalmi Múzeum többek közt költészet napi játékkal és gazdag digitális tartalomkínálattal készült.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Világméretű költészet napi összefogást hirdetett Lutter Imre és a Magyar Versmondók Egyesülete április 11-ére, a költészet napjára. „A világ vagyok” címmel, József Attila – A Dunánál című versének idézetével indították el szombaton az online programot, amelyben kétórás bejelentkezések közben csaknem száz külföldön élő magyar mond verset.

A világ különböző részein élő magyarok, a karantén miatt elzárva, saját otthoni környezetükben vállalták, hogy elmondanak egy általuk választott magyar verset. A klasszikus és a kortárs irodalom gyöngyszemeit hallhatják a nézők, akik bekapcsolódhatnak és kommentelhetnek. Bejelentkezik versmondó a Vajdaságból, Szerbiából, Szlovéniából, Erdélyből, Szlovákiából éppúgy, mint Angliából, Skóciából, Németországból, az Egyesült Államok és Kanada számos államából és Ausztráliából is.

A közvetítések szombaton délelőtt 10 órakor indultak Lutter Imre Facebook-oldalán, ahol kétóránként következnek az újabb versblokkok, amelyekben versfilmek és a Nemzeti VERSeny versklipjei is helyet kapnak. Az utolsó, hatodik élő bejelentkezés egy verses kívánságműsor lesz, este 8 órától, amelynek keretében a nézők előre kérhetnek verset, amelyet a versmondó művész tolmácsol, vagy mutat be filmen.

A Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) digitális tartalmai többek közt költészetnapi játékkal, ritka hangfelvételekkel, online gyereksarokkal, filmekkel, pályázatokkal frissülnek folyamatosan. A múzeum munkatársai áprilisban költészet napi játékot indítottak a PIM Facebook-, illetve Instagram-oldalán. A játék keretében a szervezők minden nap közzétesznek két verset egy adott tematikához kapcsolódóan, amelyre várják az olvasók reakcióit.  A PIM YouTube-csatornája ad otthont az új PIM ONline TV kulturális ismeretterjesztő és szórakoztató tartalmainak, amelyekben a múzeum médiatárának gyűjteményéből találhatóak archív és frissen készült interjúk, portréfilmek írókkal. Ezen a csatornán érhetőek el a József Attila-díjas szerzőket bemutató sorozat portréfilmjei: Ágh István után a Lackfi Jánossal készült kisfilm jelent meg a felületen. A PIM Archívum jóvoltából most ismét megnézhető Esterházy Péter megnyitóbeszéde, melyet 2012-ben, a száz éve született Örkény István tiszteletére nyíló emlékkiállításon mondott.

József Attila születésnapja alkalmából kisfilmek jelennek meg a PIM ONline TV-n, melyek a költő születésének 100. évfordulóján, 2005-ben megrendezett Eszmélet című tárlatról készültek. A 12 perces kisfilmek segítségével idézik meg a költő életének fontosabb mozzanatait, korát, környezetét. A virtuális tárlaton a hagyaték tárgyai, kéziratok, a költő könyvei, személyes dokumentumok és archív felvételek szerepelnek. A zenei aláfestést Bartók művei adják.

Márai Sándorra is emlékezik a PIM, az író születésnapján Hirtling István színművész tolmácsolásában Márai szavait hallhatják a látogatók. Április 9-től egy héten át lesz elérhető itt az Eszter hagyatéka című film, majd ezt követően a Sipos József rendező által készített 2008-as dokumentumfilm.

A Magyar Napló Kiadó József Attila életművével foglalkozó Irodalmi Magazinját teszi elérhetővé a magyar költészet napján, a lapszámot április 11-én 10 és 18 óra között lehet letölteni a oldalon.

Az Örkény Színház versmondó akciót indított, aaűmelyre csütörtöktől a színház honlapján, péntektől telefonon is lehet jelentkezni. A színház közleménye szerint az akció résztvevői kiválasztják kedvenc költőjüket, majd a társulat egyik tagja attól a költőtől ad elő verset telefonon keresztül. Az akció június 21-ig tart, addig a társulat 25 tagja minden nap telefonál. A tervek szerint az akcióval mintegy 2500 magányos vagy csak élőszóra vágyó embert érnek majd el.

A Martonvásári Színjátszók Közössége pedig online tartja meg II. Versnagykövet gálaműsorát, ahol a tavalyi szavalóverseny helyezettjeinek versvideóit, valamint a tagok közös verselését láthatják az érdeklődők.

Új online tartalmakkal várja a közönséget a budapesti Ludwig Múzeum: a múzeum otthonról elnevezésű új menüpontban sok más mellett a korábbi kiállításokhoz készült videóinterjúk és tárlatbemutatók, a múzeum több mint 800 tételes gyűjteményéből készített tematikus válogatások, és a gyűjteményi művészekkel készült portréfilmek érhetők el.
    
A Szegedi Nemzeti Színház prózai tagozatának művészei Török Sándor Kököjszi és Bobojsza című meséjét olvassák föl. A mű minden fejezetét másik művész adja elő, a mese – az író jogörökösének engedélyével – április 30-ig érhető el a színház YouTube csatornáján. A legnagyobb videómegosztón a színház egyik sikerprodukcióját, Örkény István Tóték című darabját – Bezerédi Zoltán rendezésében – április 14-ig láthatják a nézők.

A Szegedi Pinceszínház honlapján és közösségi oldalán folyamatosan elérhetővé teszi az idei évadban indult Tíz perc rádiószínház elnevezésű projektjének darabjait. A társulat tagjai Örkény István, Szabó Magda, Csukás István, Darvasi László és mások műveiből adnak elő részleteket.

További cikkeink

További cikkeink

A Szociális Gondozó Központ Hajléktalanellátás Szervezeti Egysége pályázatot hirdet közalkalmazotti jogviszony (Kjt.) keretében segítő
Szociális Gondozó Központ Házi Segítségnyújtás pályázatot hirdet Közalkalmazotti jogviszony (Kjt.) keretében gondozó munkakör/feladatkör betöltésére.

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email